Bugün 326 kisi bu ürünü görüntüledi

Zeytindağı

Puan:
1. Hamur
Kapak: Karton
60,00 ₺ Yayıncı Liste Fiyatı : 75,00 ₺

24 Saat İçinde Kargoda

279 TL ve üzeri standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!


Puanınız

4 madde

Göster sayfa başı
 1. Yorumlayan : Gönderilme
  anı okumak, normal bir tarih kitabı okumaktan daha eğlenceli bence. tarih kitaplarını okurken sıkılırım ama Zeytindağı çok sürükleyici.
 2. Yorumlayan : Gönderilme
  tarihimiz açısından mutlaka okunması gereken kitaplardan. çok güzel
 3. Yorumlayan : Gönderilme
  tarihe ilgi duyduğum için bu dönemin tüm kitaplarını okuyorum ama Zeytindağı enlerim arasına girdi.
 4. Yorumlayan : Gönderilme
  her Türk'ün okuması gereken bir kitap. ecdadımızın nasıl zorluklarla mücadele ettiğini en güzel anlatan eserlerden biri. tesekkürler

4 madde

Göster sayfa başı

Zeytindağı, insanın kanını donduran tarihi bir süreci "bir imparatorluğun çöküşünü" o zamana göre en duru Türkçeyle karşımıza getiriyor. Kitapta Mehmetçiğin Yemen’de, Aden’de kanal’da Gazze’de, Arap çöllerinde nasıl kırıldığını, yenilgiden sonra bir vagon dolusu "mecidiye altınını" bile nasıl bıraktığımızı hayretler içinde okuyacaksınız. Cemal Paşa’nın emir subayı olarak, o günlerde en yakınında olan Falih Rıfkı Zeytindağı kitabıyla tarihimize bir ibret belgesi bırakırken, her biri destan olabilecek, askerlerin günlükleri ve adeta kumar masasında kaybedilen Ahmetlerin, Mehmetlerin hikayeleri tüylerinizi ürperticek.

 

Özellikle Atatürk üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Falih Rıfkı Atay’ın kaleme aldığı Zeytindağı kitabında savaş bilgilerinin yanı sıra askerlerin tuttuğu günlüklerden kesitler, masa başında yapılan antlaşmalar gibi tarihe ışık tutan belgeler de yer alıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşüne dair pek çok eser kaleme alınmıştır ancak Zeytindağı kitabı kadar savaşın içinden detaylı bilgiler veren başka eser bulmak çok zor. Yazar, akıcı ve anlaşılır Türkçeyle askerlerin Gazze, Yemen ve Arap çöllerindeki savaşlarda yaşadıklarını okurlara aktarıyor.

 • Kapak Türü: Karton
 • Yayın Dili: Türkçe
 • Sayfa Sayısı: 176
 • Basım Tarihi: Ocak 2017
 • Kaçıncı Baskı: 2.Baskı
 • Son Basım Tarihi: Şubat 2022
 • Ebat: 13,5 X 21

Zeytindağı Kitabı

Falih Rıfkı Atay, Zeytindağı kitabında bir imparatorluğun çöküşünü sade ve anlaşılır bir dille kaleme almıştır. Osmanlı Devleti’nin çöküşüne dair kaleme alınan eserler arasında Zeytindağı kitabı kadar savaşın içinden detaylı bilgi veren yoktur. Çankaya kitabı başta olmak üzere eserleriyle tarihimizi öğrenmemize olanak sağlayan yazar, bu kitabında Yemen, Gazze ve Arap çöllerinde Mehmetçiklerin neler yaşadığını ve onların acı veren hikâyeleri konu almıştır.  

Zeytindağı kitabında savaş bilgilerinin yanı sıra askerlerin tuttuğu günlüklerden kesitlere, masa başında yapılan anlaşmalara gibi tarihe ışık tutan belgelere de yer verilmiştir.

Zeytindağı, Londra Konferansı Mektupları kitapları başta olmak üzere Falih Rıfkı Atay’ın tüm kitaplarını tamadres aracılığıyla uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Zeytindağı Kitabı Özeti ve Konusu

Zeytindağı kitabında Osmanlı Devleti’nin son günlerinden Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk günlerine kadar olan zaman diliminde yaşanılan olaylar anlatılmaktadır. Falih Rıfkı Atay bir görev nedeniyle Celal Paşa’nın karargâhına, Zeytindağı’na, gitmiştir ve burada yaşadığı, tanık olduğu olayları duru bir Türkçeyle okurlarına aktarmıştır.

Kitabın adı da Celal Paşa’nın karargâhının bulunduğu yerin yakınındaki dağdan gelmektedir.

Zeytindağı kitabının ilk bölümünde İttihat ve Terakki Cemiyeti ile ilgili yazılara yer verilmiştir. Bu cemiyetin önemli kişileri arasında Cemal, Enver ve Talat Paşa vardır. Cemal Paşa, yenilikçi bir kişiyken Enver ve Talat Paşa muhafazakardır. Falih Rıfkı Atay ise, eserinde de belirttiği gibi ilerici görüşü benimsemekte ve Enver Paşa’yı diktatör olarak görerek gelişmelere engel olduğuna inanmaktadır.

Falih Rıfkı Atay ve Cemal Paşa, geleceği görerek yok olmakta olan imparatorluğun farkındadır. Cemal Paşa’nın amaçlarından biri de, Suriye’yi Osmanlılaştırmak idi.

Osmanlı Devleti’nin Almanya’nın yanında savaşa girmesinin en büyük nedeni, Enver Paşa’nın Almanlara beslediği hayranlık duygusu olduğu düşünülmektedir.

Yapılan savaşlar sonunda Osmanlı Devleti dahil olmak üzere pek çok imparatorluk ve krallık yıkılır.


Yazarın Diğer Kitapları
Okurlarımız Bunları da Beğendi