Bugün 225 kisi bu ürünü görüntüledi

Yüzbaşının Kızı

84,50 ₺ Yayıncı Liste Fiyatı : 130,00 ₺

24 Saat İçinde Kargoda

395 TL ve üzeri standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!


Kategoriler

Puanınız

Çar karşıtı bir harekete karıştığı iddiasıyla Kafkaslara sürülen Puşkin’in sürgün döneminde yazdığı Yüzbaşının Kızı (1836) tüm zamanların en ünlü aşk klasiklerinden biridir. 18. yüzyılda çarlığa karşı yapılan büyük bir köylü ayaklanmasını anlatır. Yüzbaşının Kızı Rusların Kafkasya yayılmasıyla ilgili bir eserdir, ama daha çok bir isyan ve aşk romanı olarak klasikleşmiştir. Romanda savaşın insanlık dışı yönü ve Rus askerlerinin yerli halkta uyandırdığı tepkiler vardır. Kahramanlar gerçek hayattan alınmıştır, fakat isimleri değiştirilmiştir. Genç bir askerin aşkı uğruna bir asiden yardım alması dönemi için çok çarpıcıydı.
Asılsızca Dostoyevski’ye atfedilen o “Gogol’ün paltosundan çıktık” sözü gerçekten söylenmiş olsa, belki de “Puşkin’in köyünden çıktık” diye söylenirdi. Çünkü Yüzbaşının Kızı Rus edebiyatının ilk romanlarından biri olarak hep esin kaynağı olmuştur.

“Puşkin, romantik bir konuyu en gerçekçi biçimde işleyen ilk yazarlardandır.”
– The New York Times

“Yüzbaşının Kızı her dilde minyatür bir başyapıt olacak.”
– The Daily Telegraph

  • Kapak Türü: Karton
  • Türü: Siyah Beyaz
  • Yayın Dili: Türkçe
  • Sayfa Sayısı: 215
  • Basım Tarihi: Ocak 2016
  • Kaçıncı Baskı: 2.Baskı
Kimi eleştirmenlerce modern Rus edebiyatının kurucusu kabul edilen Puşkin, Yüzbaşının Kızı adlı kült romanında okurları 18. yüzyılda çalkantılı bir dönem geçirmekte olan Çarlık Rusya’sına götürüyor. Orduya katılan genç asilzade Pyotr Grinyov ile yüzbaşı Mironov’un kızı Maşa arasındaki aşk hikâyesi üzerinden dönemin tarihsel olayları, çağının çok ötesinde bir üslup ve kurgu ile anlatılıyor. Yüzbaşının Kızı, sade ve çarpıcı diliyle Rus edebiyatına olduğu kadar dünya edebiyatına da damga vuran Puşkin’in en önemli yapıtlarından biri.

Yazarın Diğer Kitapları
Okurlarımız Bunları da Beğendi