-%45
Bugün 225 kisi bu ürünü görüntüledi

Yeraltından Notlar

13,20 ₺ 24,00 ₺

24 Saat İçinde Kargoda

120 TL ve üzeri standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!


Puanınız

4 madde

Göster sayfa başı
 1. Yorumlayan : Gönderilme
  çevirisi güzel
 2. Yorumlayan : Gönderilme
  Yazar kitapta kendi iç muhasebesini yapıyor okumak ve düşünmek için güzel bir kitap
 3. Yorumlayan : Gönderilme
  dostoyevski'nin en sevdiğim kitabı oldu. psikolojik öğelerin ağır bastığı etkileyici bir kitap. ana karakteri terapiye götürmek istedim.
 4. Yorumlayan : Gönderilme
  bazı satırlarda kendimi buldum, bazı satırlarda çok duygulandım... harika bir başyapıt.

4 madde

Göster sayfa başı

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski (1821-1881 ): İlk roman İnsancıklar'ın çarpıcı konusu ve farklı kurgusuyla dikkatleri çekti.İnsan ruhunun derinliklerini sergileyiş gücüyle önemli bir yazar olarak ün kazandı.Ancak daha sonra yayımlanan eseri o dönemde fazla ilgi görmedi. Dostoyevski 1849'da 1.Nikolay'ın baskıcı rejimine muhalif Petraşevski grubunu üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı.Kurşuna dizilmek üzereyken cezası sürgün ve zorunlu askerliğe çevrildi.Sibirya sürgününden sonra yazdığı romanlarla tekrar eski ününe kavuştu.1864'de Vremya dergisinde yayımladığı Yeraltından Notlar gerçek dünyadan kendini soyutlamış bir kişinin iç çatışmalarını ve hezeyanlarını konu alır.Bu roman Dostoyevski'nin daha sonra yazacağı büyük romanların ipuçlarını taşımaktadır.

 

Avrupa’daki büyük varoluşçu edebiyatı müjdeleyen Yeraltından Notlar kitabı, kendini gerçek dünyadan soyutlamış veya bu duruma zorunda kalmış bir kişinin iç çatışmalarını konu almıştır. Yeraltı ruh halindeki kahramanın çılgınca söyleviyle başlayan Yeraltından Notlar kitabı, sonraki yıllarda dahi düşünce akımlarına ilham olacaktır. Yeraltından Notlar kitabı konusuyla, anlatım tarzıyla, üslubuyla şüphesiz dünya edebiyatının en değerli eserlerindendir.

 • Kapak Türü: Karton
 • Yayın Dili: Türkçe
 • Sayfa Sayısı: 144
 • Basım Tarihi: Ocak 2008
 • Kaçıncı Baskı: 34.Baskı
 • Son Basım Tarihi: Şubat 2021

Yeraltından Notlar Kitabı


Gogol etkisinden kurtulan Dostoyevski’nin kendi tarzıyla kaleme aldığı ilk büyük yapıt olan Yeraltından Notlar, Avrupa’daki büyük varoluşçu edebiyatı müjdeler. Yeraltından Notlar kitabı, ‘’ yeraltı ‘’ olarak nitelendirilen ruh halindeki bir kahramanın çılgınca uzun söyleviyle başlar. Yeraltından Notlar kitabının konusunu, yeraltı ruh halindeki uyumsuz, ahlakçı ve dürüst kişinin yaşadığı aşağılanma olayı oluşturur. Karamazov Kardeşler gibi yüzyılı aşkın süredir okunan değerli bir başyapıttır.

Yeraltından Notlar eseri, kendini gerçek dünyadan soyutlanmış ya da buna zorunlu kalmış bir kişinin iç çatışmalarını ana eksen olarak belirler. Dostoyevski’nin ‘’ Ben hasta bir adamım. ‘’ ifadesiyle başladığı Yeraltından Notlar kitabı, en önemli edebiyat eserleri arasına girmiştir.

İnsan doğasını rasyonel sınırlar içinde çizen modernitenin bu kabulüne karşı Dostoyevski’nin “Yeraltı Adamı” kendisinden başlayarak topluma ve toplum yaşamının dayattığı ahlak ve özgürlük anlayışına karşı beslediği kötü duyguları saklama gereği duymaz. Aklın, mutluluğun veya ütopyanın varlığını kesinkes inkâr eder; kendisi üzerinden insan ruhunun karanlık ve belki de hiçbirimizin kabul etmek istemeyeceği yanlarına parmak basar. Yeraltından Notlar, sonraki yıllardaki düşünce akımlarına dahi ilham kaynağı olmasıyla edebiyat tarihinde özgün bir yere sahip.

Yeraltından Notlar Kitabı Ne Anlatıyor? Konusu ve Özeti


Dostoyevski, 1864 yılında basılan kısa romanı Yeraltından Notlar’ı sara nöbetleri ve kumar bağımlılığı yüzünden maddi zorluklar geçtiği bir dönemde kaleme almıştır. Yeraltından Notlar eserinde Dostoyevski’nin içsel çatışmalarına ve ruh betimlemelerine yakından tanıklık edebilirsiniz. Gerçekçilik akımını benimseyen yazar, bunu eserinde çok iyi bir şekilde aktarmıştır.

Her yazar; kendi hayatını, acılarını, tecrübelerini eserlerinde yansıtır. Bu yazarlardan biri de, Dostoyevski’dir. Eserdeki isimsiz kahramanla kendi düşüncelerini ve söylemek istediklerini etkili bir şekilde okura aktaran yazar, her eseriyle klasikleşmiş ve okunması gereken eserlerin yaratıcısı olmuştur.

Hasta bir adam olduğunu dile getiren Y.A, bu hastalığının tedavisi olmadığını ve yaşadığı topluma ayak uyduramamanın hissettirdiklerini anlatıyor. Bu hisleri, insanlara hakaret ederek ve onların ikiyüzlü olduğunu dile getirerek açıklıyor. Yeraltında yaşayan Y.A, bir müddet sonra fiziksel dünyaya çıkar ve eski arkadaşlarıyla hesaplaşmaya başlamasıyla Yeraltından Notlar kitabı devam ediyor.


Yazarın Diğer Kitapları
Okurlarımız Bunları da Beğendi