Bugün 825 kisi bu ürünü görüntüledi

Yeni Atlantis

1. Hamur
Kapak: Karton
42,25 ₺ Yayıncı Liste Fiyatı : 65,00 ₺

24 Saat İçinde Kargoda

219 TL ve üzeri standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!


Puanınız

Bacon, 1608 yılından itibaren yeryüzünde bir bilimsel keşif merkezi gibi işleyecek ideal bir devlet tasarlamak ister. Yeni Atlantis adıyla kurguladığı ütopik çalışmasında bu isteğini gözler önüne serer. Yeni Atlantis’i yazarken esinlendiği eserler Platon’un Devlet, Timaeus ve Critias’ı ile Thomas More’un Ütopya’sıdır. Bacon eserini önce İngilizce kaleme almış, sonra da ölümsüzlüğe kavuşacağı inancıyla Latinceye çevirmiş ve İngilizce metinde olmayan birçok ekleme yapmıştır.

Dünyanın uçsuz bucaksız denizlerinde, kaybolmuş ada Bensalem’in keşfedilmesiyle başlayan olayların anlatıldığı Yeni Atlantis’in ilk sayfaları, bir yıl Peru’da konakladıktan sonra Çin ve Japonya’ya doğru yola çıkan Avrupalı denizcilerin açık denizlerde doğaya karşı verdikleri mücadeleye ayrılmıştır. Büyük felaketlerin ardından bir ütopyayı hayata geçiren insanların arasında yaşamaya başlarlar. 

Yeni Atlantis, Bacon’ın toplumların bilimle gelişeceğine olan inancının aynasıdır. Eski ütopyaların içeriğindeki sosyal yasama, dinsel reformlar ve bilginin dağılımına kendi ütopyasında bilimin iktidarını katmıştır. Bacon, ideal devletin doğayı insanoğlunun yararına nasıl kullanabileceğini somut olarak göstermeye çalışmıştır. 

  • Kağıt Türü: 1. Hamur
  • Kapak Türü: Karton
  • Yayın Dili: Türkçe
  • Orijinal Dili: Latince
  • Sayfa Sayısı: 112
  • Basım Tarihi: Eylül 2014
Eserleriyle felsefe tarihine yön vermiş önemli filozoflardan Francis Bacon, Yeni Atlantis’te iktidarda bilimin olduğu bir toplum düşlemiştir. Ütopya edebiyatının en yetkin örneklerinden biri olan eserde, Peru’dan dönen Avrupalı denizciler Bensalem adında bir ada keşfederler ve ada halkının bilimin rehberliğindeki yaşayış şekli hakkında ilginç bilgiler edinirler. Çığır açıcı boyutta bilimsel denemelerin ve araştırmaların yapıldığı bir çağda yaşayan Bacon, insanlığın kurtuluşunu salt bilimde görmüş ve bunu da başyapıtı Yeni Atlantis’te somutlaştırmıştır.

Yazarın Diğer Kitapları
Okurlarımız Bunları da Beğendi