https://tamadres.com/media/magefan_blog/william-shakespeare-kitaplari.jpg

William Shakespeare

William Shakespeare
Ekleme Tarihi: Ocak 13, 2021

William Shakespeare Kimdir?

İngiliz şair, oyun yazarı ve oyuncu William Shakespeare 26 Nisan 1564’de dünyaya geldi. King's New School'da okuduğu söylenen Shakespeare 18 yaşındayken 26 yaşındaki Anne Hathaway ile evlendi. Ardından Londra'ya yerleşip burada öğretmen asistanı olarak görev yaptı. Ne zaman yazmaya başladığı tam olarak bilinmeyen Shakespeare’in performans kayıtlarına bakılınca birçok oyununun 1592'de çoktan Londra sahnesinde sergilenmekte olduğu görülüyor. Shakespeare yazdığı eserler sayesinde hatırı sayılır gelir elde edip gelirini emlak üzerinde değerlendirerek emlak zenginleri arasına giren Shakespeare kendi yazdığı oyunlarda da küçük roller alırdı. 1594’te Chamberlain Topluluğu'na ortak olan Shakespeare topluluğun önde gelen oyuncularından biri oldu. Shakespeare'in kayıtlı ilk eserlerinin, 1590'ların başında yazdığı üç bölümlük “VI. Henry” ve “III. Richard” olduğu söyleniyor. Ayrıca “Titus Andronicus”, “Yanlışlıklar Komedyası”, “Hırçın Kız” ve “Veronalı İki Centilmen” in de Shakespeare’in ilk eserlerinden olabileceği düşünülüyor.

1593 ve 1594'te, tiyatrolar veba yüzünden kapatıldığında Shakespeare “Venüs ile Adonis” ve “Lucretia'nın Kaçırılması” adında iki erotik temalı şiir yayımladı. 17. yüzyılın başlarında Shakespeare en iyi bilinen trajedilerinden “Kısasa Kısas”, “Troilus ve Cressida”, “Othello” ve “Sonu İyi Biterse” gibi oyunlarını yazdı. Kralı öldürmek ve tahtı ele geçirmek için, kontrol edilemez bir hırs sahibi Macbeth’i konu alan en kısa ve yoğun trajedisi “Macbeth”, İngiliz edebiyatının klasiklerinden biri olan “Romeo ve Juliet” adlı romantik trajedisi Shakespeare’in en bilinen eserleri olarak tarihe geçti.

William Shakespeare’in eserleri defalarca sahnelenip operaya, baleye ve beyaz perdeye uyarlandı. Son dönemlerinde drama ve trajikomediye yöneldi ve iş birliğiyle “Perikles, Sur Prensi” adlı oyunu yazdı. Bu oyunu “Cymbeline”, “Kış Masalı” ve “Fırtına” izledi. Trajediler kadar kasvetli olmayan bu dört oyunu 1590’lardaki komedilerden daha ciddi bir tonda yazılmasıyla dikkat çekti.
Geride edebiyat dünyasına onlarca önemli eser bırakan Shakespeare, 23 Nisan 1616'da hayatını kaybetti.


William Shakespeare Eserleri


Romeo ve Juliet

Bir Yaz Gecesi Rüyası

Othello

Macbeth

On İkinci Gece

Yanlışlıklar KomedyasıWilliam Shakespeare’den Bir Alıntı

“ Şu minik çiçeğin taze filizlerinde zehir de var, iyileştiren özler de koklanırsa, dinçlik verir her yerine insanın. Tadılırsa, öldürür tüm duyguları, durdurur yüreği. İnsanın içinde de otlar da bulunduğu gibi, karargâh kurmuştur birbirine düşman iki kral; biri erdem, öteki gemsiz istem, içlerinden kötüsü egemen oldu mu bir kez kurt kemirip çürütür tez elden o bitkiyi. ”

Tüm Kitapları Göster

William Shakespeare Kitapları


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş