Vedat Türkali

Vedat Türkali
Ekleme Tarihi: Ocak 13, 2021

Türk senarist, şair ve roman yazarı Vedat Türkali, 13 Mayıs 1919’da Samsun’da dünyaya geldi. Liseyi Samsun Lisesi’nde okuyan Türkali, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne geçip 1942 yılında mezun oldu. Kuleli Askerî Lisesi, Akşehir ve Maltepe Askeri Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yapan Türkali, 1951’de siyasi eylemleri nedeniyle 9 yıl cezaya çarptırılıp 7. yılın sonunda şartlı tahliye ile serbest bırakıldı. Hapisten çıktıktan sonra senaryo ve oyun yazarlığı, film yönetmenliği ve yayımcılık yaptı, tiyatro ile uğraştı.

Rıfat Ilgaz ile beraber “Gar Yayınları” adlı yayınevini kurup Hüsamettin Gönenli adıyla yazılar yazdı. Yılmaz Güney’le tanışıp onun cesaretlendirmesiyle “Dolandırıcılar Şahı” ile senaristliğe başlayan yazar, 1964’te “Karanlıkta Uyananlar” adlı sinema filminin senaryosu ile 1965 Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü aldı. 1974’te 27 Mayıs 1960 darbesi öncesini konu alan ilk romanı “Bir Gün Tek Başına” yayımlandı. Bu romanla 1974 Milliyet Yayınları Roman Ödülü’ne ve 1975 Orhan Kemal Roman Armağanı'na layık görüldü. 1979’da “Eski Şiirler, Yeni Türküler” adlı şiir kitabı ve “Üç Film Birden” adlı senaryo kitabı yayımlandı. 1983’te yayımlanan romanı “Mavi Karanlık” çok beğenildi. Eserleriyle Türk edebiyatında önemli bir yer edinen Türkali, 1986’da “Fatmagül’ün Suçu Ne?” adlı senaryoyu yazdı ve senaryo beyaz perdeye aktarıldı. Aynı eser 2010 yılında bir TV dizisine de uyarlandı. 1988’den 1999’a kadar Londra’da yaşayan Türkali, burada “Güven” adlı romanını yazdı. TKP’nin eski üyelerinden olan usta edebiyatçı, 2002 seçimlerinde DEHAP'dan aday olarak aktif siyasete atıldı.

2016’da Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü’ne layık görülen Vedat Türkali, aynı yıl hayatını kaybetti.

Tür: Roman, şiir, senaryo, oyun

Öne çıkan eserleri: Güven, Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Tek Kişilik Ölüm, Mavi Karanlık

Bir alıntı: "Böyle mi bakardı bu! Dupduruydu bu mavilik. Şu acı dolu gülümseme çabasının gizledikleriyle nasıl yapayalnız bırakıverdi beni! Nasıl dayanırım ben buna? Bir gün dayanmasını öğreneceğim diye korkuyorum Nedret'çiğim. Ne yaparım o gün ben? Niye bu kadar seviyorum bu kadını?"  

Tüm Kitapları Göster

Vedat Türkali Kitapları


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

Etiketler: