https://tamadres.com/media/magefan_blog/umberto-eco-kitaplari.jpg

Umberto Eco

Umberto Eco
Ekleme Tarihi: Ocak 13, 2021

Umberto Eco Kimdir?

İtalyan bilim insanı, eleştirmen ve yazar Umberto Eco, 5 Ocak 1932’de dünyaya geldi. Babasının isteği üzerine hukuk eğitimine başlasa da okulu yarıda bırakan Eco, kendi ilgi alanlarının izinden gidip Torino Üniversitesinde Orta Çağ Felsefesi ve Edebiyatı eğitimi aldı. 1954’te eski filozoflardan olan din düşünürü Thomas Aquinas’ın akımı ve bu akımın estetik anlayışı üzerine yüksek lisansını ve doktorasını tamamladı. 1954-1959 yılları arasında İtalyan devlet televizyonu RAI‘de kültürel programlara editörlük yaptı. 1962'de Torino Üniversitesinde doçentliğe yükselen Umberto Eco, 1969'da ise Floransa Üniversitesinde profesör oldu. 1971'de Bologna Üniversitesine geçip, 1975’de üniversitenin Gösteri ve İletişim Bilimleri Enstitüsü'nün başına getirildi. 1959’da II Verri dergisinde köşe yazarlığı yapıp kaleme aldığı makalelerini 1963’de Yanlış Okumalar (Misreadings – Diario Minimo) adı altında bir kitapta topladı. Açık Yapıt (Opera Aperta) adlı denemelerinden oluşan eserini okurla buluşturan yazar Umberto Eco, Orta Çağ uzmanı ve yazarı olan James Joyce üzerine derin araştırmalar yaptı. 1980 yılında yayımlanan ve büyük ses getiren Umberto Eco’nun ilk romanı Gülün Adı (Il nome della rosa) birçok dile çevrildi. Yazarın tüm dünyada tanınmasını sağlayan roman bugün de çok okunan eserler arasında yer alıyor. Roman 1986 yılında Fransız film yapımcısı Jean – Jacques tarafından beyaz perdeye uyarlandı. Gülün Adı, Umberto Eco’nun en iyi kitaplarından biridir.

Akademik ve bilimsel çalışmalarına devam eden yazar Umberto Eco, 1988’de yayımlanan ikinci romanı Foucault Sarkacı (Foucault’s Pendulum) ile yine büyük yankı uyandırdı. Romanda Orta Çağ’a uzanan felsefik – tarihsel sürecini ele aldı. Bu kitap da Umberto Eco’nun en çok okunan kitapları arasında yerini aldı.

2000’de İnanç ya da İnançsızlık Yüzleşme (Belief or Non-Belief?) adlı kitabıyla inanç sistemlerimizi sorguladı. Umberto Eco’nun son romanı Kraliçe Loana’nın Gizemli Alevi (La Misteriosa Fiamma Della Regina Loana) 2004’te yayımlandı.

Umberto Eco kitapları ile Strega, Anghiari, Medicis, Viareggio ve McLuhan Teleglobe gibi ödüllere layık görüldü. 1998 ve 2013’te İstanbul’u ziyaret etti. 2013’teki ziyaretinde Boğaziçi Üniversitesinde yazar Orhan Pamuk'la bir söyleşiye de katıldı. Birçok eseri Türkçeye de çevrilen Umberto Eco 19 Şubat 2016’da kanser nedeniyle hayatını kaybetti.

Araştırma, felsefe ve roman türünde eserler kaleme alan Umberto Eco’nun kitapları günümüzde de en çok okunan kitaplar listesinde yer alıyor.


Umberto Eco’nun Eserleri


Gülün Adı

Foucault Sarkacı

Edebiyata Dair

Ortaçağ

Felsefe Tarihi


Umberto Eco’dan Bir Alıntı


‘’ Halklar arasındaki ilişkiler geliştikçe, sadece toplumumuzun dışında olup tuhaflığını uzaktan sergileyenler değil, içeride, aramızda olan (günümüzde ''Avrupa Birliği dışından göçmen'' adını verdiklerimiz), bizden farklı davranan veya dilimizi iyi bilmeyen yeni bir düşman dilini oluşturmaya başlarız; bu Juvenalis'in satirlerinde kurnaz, hilekâr, yüzsüz ve arkadaşının büyük annesini yatağa atmayı başaran şehvet düşkünü Yunanlıdır. ‘’

Tüm Kitapları Göster

Umberto Eco Kitapları

Ürünü İncele
Baudolino
Umberto Eco Doğan Kitap
123,20 ₺154,00 ₺
Ürünü İncele
Gülün Adı
Umberto Eco Can Yayınları
Puan:
132,30 ₺189,00 ₺
Ürünü İncele
Foucault Sarkacı
Umberto Eco Can Yayınları
Puan:
145,60 ₺208,00 ₺


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş