Amerikalı hikâye ve roman yazarı Stephen Edwin King, 21 Eylül 1947’de dünyaya geldi. 11 yaşında anne ve kardeşiyle Durham’a taşınarak eğitim gören King, 1966’da mezun olup Orono Maine Üniversitesi ‘nde bilim okumaya başladı.

İlk hikayelerini yazdığında henüz 16 yaşındaydı. Bu hikayelerini 1967’de “Gizemli Hikayelerin Başlangıcı” (Starting Mystery Stories) adlı kitabında topladı. 1971’de Hamden Koleji’nde öğretmenlik yapmaya başlayan King’in ilk romanı “Göz” (Carrie) 1974 yılında yayımlandı. Aynı yıl “Medyum” (Shining) adlı romanı ve “Mahşer” (The Stand) adlı romanlarını yazdı. 1982’den 2005’e kadar yazdığı “Kara Kule” (The Dark Tower) serisi ile ünlü olan King’in “Yeşil Yol” (The Green Mile), “Esaretin Bedeli” (The Shawshank Redemption) gibi birçok kitabı beyaz perdeye aktarıldı. Kendisini tekrar etmesi sebebiyle 2002’de yazarlığı bıraktığını açıklasa da birçok yeni eser vermeye devam etti. 1981’de yazdığı ve henüz dilimize çevrilmeyen kitabı “Dance Macabre” ile Hugo B.N. Ödülü’ne, 1999’da ise “Bag of Bones” adlı romanıyla Bram Stoker Ödülü’ne layık görüldü. Stephen, 2003 yılında Amerikan edebiyatına yaptığı katkılar nedeniyle ABD Ulusal Kitap Vakfı’nın verdiği ''Ömür Boyu Başarı Ödülü''nü, 2014’te ise “Ulusal Sanat Madalyası”nı kazandı.

Gerilim ve korku türünün usta ismi olarak anılan ve ülkemizde de çok okunan yazarların başında gelen King’in tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayran kulüpleri bulunuyor.

Tür: Korku, fantezi, bilimkurgu, polisiye, inceleme

Öne çıkan eserleri: Kara Kule Serisi, Yeşil Yol, Esaretin Bedeli

Bir alıntı: “John Coffey: Gördüğüm ve hissettiğim acılardan yoruldum artık, patron. Yağmur altında bir ispinoz gibi yalnız, hep yollarda olmaktan yoruldum. Hiçbir zaman bana eşlik edecek, bana nereden geldiğimizi, nereye gittiğimizi ve nedenini söyleyecek bir yoldaşım olmadan. İnsanların birbirlerine karşı bu kadar kötü olmalarından yoruldum. Yardım etmeye çalışıp da edemediğim bütün o zamanlardan. Karanlıkta olmaktan yoruldum. Asıl da acıdan. Çok fazla. Eğer sona erdirebilseydim, yapardım. Ama yapamıyorum.”