https://tamadres.com/media/magefan_blog/stefan-zweig-kitaplari.jpg

Stefan Zweig

Stefan Zweig
Ekleme Tarihi: Ocak 13, 2021

Stefan Zweig Kimdir?

Avusturyalı roman, biyografi, tiyatro yazarı ve gazeteci Stefan Zweig, 28 Kasım 1881’de Viyana’da dünyaya geldi. Edebiyatla küçük yaşlarda tanışan Zweig, bu alanda üst düzey eğitim aldı. İtalyanca, İngilizce, Fransızca, Yunanca ve Latince öğrenirken aynı zamanda felsefe eğitimi de alan yazar Hugo von Hofmannsthal'ın ve Rainer Maria Rilke'nin eserlerinden etkilenerek lise yılarında şiir yazmaya başladı.

1901’den sonra Paul Verlaine ve Baudelaire'in şiirlerini Almancaya çevirdi. Viyana Üniversitesinde felsefe eğitimi alırken Neuen Freien Presse gazetesinin kültür sayfaları için yazılar yazan yazar Stefan Zweig, Güney Asya’ya ve Amerika’ya seyahatler yaparak birçok ülkeyi gezdi. 1.Dünya Savaşı sırasında Viyana’da savaş karargâhında arşiv memuru olarak çalışan Zweig, savaş bittiğinde Salzburg’a taşındı. Burada güzel dostluklar kuran Zweig, bu dönemde edebiyatı doruklara kadar çıkardı. 1927’de Rilke'ye Veda başlığıyla bir konuşma yaptı. Aynı yıl Yıldızın Parladığı Anlar (Sternstunden der Menschheit), Tarihsel Baş Minyatür ve Duygu Karmaşası adlı kitapları yayımlandı. 1933’te Nazilerin ideolojilerine uymayan kitapları meydanlarda ateşe verdikleri törenlerde Stefan Zweig kitapları da yer alıyordu.

Yaşananlardan sonra ülkeyi terk edip Londra'ya taşınan yazar bu dönemde Rotterdamlı Erasmus'un Zaferi ve Trajedisi adlı eserini yayımladı. Londra’da rahat edemeyince 1939’da Bath'e taşındı ve aynı yıl Lotte Altmann'dan etkilenerek yazdığı Sabırsız Yürek adlı romanı yayımlandı. 1941’de Brezilya-Geleceğin Ülkesi adlı eseri yayımlanan Stefan Zweig Hitler’in ordularından uzak durmak amacıyla Brezilya'ya yerleşme karar verdi.

Stefan Zweig en bilinen eserlerinden biri olan Satranç adlı kitabını bu dönemde kaleme aldı ve özellikle biyografi alanında önemli eserler ortaya koydu. Yazar, trajedi ve dram türünde sahne eserleri denedi, lirik şiirler yazıp birçok konuda denemeler yaptı. Yahudi asıllı olması nedeniyle Hitler’in peşini bırakmayacağını ve Hitler’in getirdiği faşist dünya düzeninin değişmeyeceğini düşünerek derin üzüntü duyan Zweig, 23 Şubat 1942’de eşiyle beraber intihar ederek trajik bir ölümle hayatını sonlandırdı.

Şiir, deneme ve roman türünde eserler veren Stefan Zweig kitapları günümüzde de büyük bir ilgiyle okunmaya devam ediyor.


Stefan Zweig Eserleri


Amok Koşucusu

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Bir Kadının Yaşamından 24 Saat

Olağanüstü Bir Gece

Satranç

Korku


Stefan Zweig Bir Alıntı


‘’ Korku cezadan daha berbattır, çünkü ceza bellidir, ağır veya hafif; bilinmeyene, sınırlandırılmışa kıyasla ceza, daha az ürkütür. Cezasının ne olduğunu anlayınca kız rahatladı. Ağlaması seni şaşırtmasın: Gözyaşları şimdi dışarıya akıyor, daha önce içeride birikip kalmıştır. İçerdeki gözyaşları dışarı akandan daha fenadır. ‘’

Tüm Kitapları Göster

Stefan Zweig Kitapları

Ürünü İncele
Mecburiyet
Stefan Zweig Zeplin Kitap
15,00 ₺20,00 ₺
Ürünü İncele
Hikâye
Stefan Zweig Hece Yayınları
101,25 ₺135,00 ₺
Satranç
Stefan Zweig İnsan Kitap
30,00 ₺40,00 ₺
Ürünü İncele
Satranç
Stefan Zweig Kolektif Kitap
35,00 ₺50,00 ₺
Ürünü İncele
Satranç
Stefan Zweig Librum Kitap
30,00 ₺40,00 ₺
Ürünü İncele
Satranç
Stefan Zweig Remzi Kitabevi
36,00 ₺45,00 ₺


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş