Stefan Zweig

Stefan Zweig
Ekleme Tarihi: Ocak 13, 2021

Avusturyalı roman, biyografi, tiyatro yazarı ve gazeteci Stefan Zweig, 28 Kasım 1881’de Viyana’da dünyaya geldi. Edebiyatla küçük yaşlarda tanışan Zweig, bu alanda üst düzey eğitim aldı. İtalyanca, İngilizce, Fransızca, Yunanca ve Latince öğrenirken aynı zamanda felsefe eğitimi de alan yazar Hugo von Hofmannsthal'ın ve Rainer Maria Rilke'nin eserlerinden etkilenerek lise yılarında şiir yazmaya başladı. 1901’den sonra Paul Verlaine ve Baudelaire'in şiirlerini Almancaya çevirdi. Viyana Üniversitesi’nde felsefe eğitimi alırken "Neuen Freien Presse" gazetesinin kültür sayfaları için yazılar yazan Zweig, Güney Asya’ya ve Amerika’ya seyahatlar yaparak birçok ülkeyi gezdi.

1.Dünya Savaşı sırasında Viyana’da savaş karargâhında arşiv memuru olarak çalışan Zweig, savaş bittiğinde Salzburg’a taşındı. Burada güzel dostluklar kuran Zweig, bu dönemde edebiyatı doruklara kadar çıkardı. 1927’de "Rilke'ye Veda" başlığıyla bir konuşma yaptı. Aynı yıl “Yıldızın Parladığı Anlar” (Sternstunden der Menschheit), "Tarihsel Baş Minyatür" ve "Duygu Karmaşası" adlı kitapları yayımlandı. 1933’te Nazilerin ideolojilerine uymayan kitapları meydanlarda ateşe verdikleri törenlerde yazarın kitapları da yer alıyordu. Yaşananlardan sonra ülkeyi terk edip Londra'ya taşınan yazar bu dönemde "Rotterdamlı Erasmus'un Zaferi ve Trajedisi" adlı eserini yayımladı. Londra’da rahat edemeyince 1939’da Bath'e taşındı ve aynı yıl Lotte Altmann'dan etkilenerek yazdığı "Sabırsız Yürek" adlı romanı yayımlandı. 1941’de "Brezilya-Geleceğin Ülkesi" adlı eseri yayımlanan Zweig Hitler’in ordularından uzak durmak amacıyla Brezilya'ya yerleşme karar verdi. En bilinen eserlerinden biri olan "Bir Satranç Öyküsü" adlı kitabını bu dönemde kalema alan yazar, özellikle biyografi alanında önemli eserler ortaya koydu. Yazar, trajedi ve dram türünde sahne eserleri denedi, lirik şiirler yazıp birçok konuda denemeler yaptı.

Yahudi asıllı olması nedeniyle Hitler’in peşini bırakmayacağını ve Hitler’in getirdiği faşist dünya düzeninin değişmeyeceğini düşünerek derin üzüntü duyan Zweig, 23 Şubat 1942’de eşiyle beraber intihar ederek trajik bir ölümle hayatını sonlandırdı.

Tür: Şiir, deneme, roman, öykü

Öne çıkan eserleri: Amok Koşucusu, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Bir Kadının Yaşamından 24 Saat, Olağanüstü Bir Gece, Satranç, Korku

Bir alıntı: "Korku cezadan daha berbattır, çünkü ceza bellidir, ağır veya hafif; bilinmeyene, sınırlandırılmışa kıyasla ceza, daha az ürkütür. Cezasının ne olduğunu anlayınca kız rahatladı. Ağlaması seni şaşırtmasın: Gözyaşları şimdi dışarıya akıyor, daha önce içeride birikip kalmıştır. İçerdeki gözyaşları dışarı akandan daha fenadır."

Tüm Kitapları Göster

Stefan Zweig Kitapları

Mecburiyet
Stefan Zweig Zeplin Kitap
56,00 ₺70,00 ₺
Ürünü İncele
Hikâye
Stefan Zweig Hece Yayınları
217,50 ₺290,00 ₺
Ürünü İncele
Mary Stuart
Stefan Zweig Can Yayınları
154,00 ₺220,00 ₺
Satranç
Stefan Zweig İnsan Kitap
30,00 ₺40,00 ₺
Ürünü İncele
Satranç
Stefan Zweig Kolektif Kitap
82,50 ₺110,00 ₺
Ürünü İncele
Satranç
Stefan Zweig Librum Kitap
128,00 ₺160,00 ₺
Satranç
Stefan Zweig Remzi Kitabevi
68,00 ₺85,00 ₺


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

En Son Yazılar

Kemal Sayar'ın Çok Okunan Kitapları Ekleme Tarihi: Şubat 08, 2024
Burçlara Göre Kitap Önerileri Ekleme Tarihi: Ocak 29, 2024
Gizemli Labirentler'e Adım Atın! Ekleme Tarihi: Ocak 19, 2024

Etiketler: