Soren Kierkegaard

Soren Kierkegaard
Ekleme Tarihi: Ocak 13, 2021

Danimarkalı filozof ve teolog Soren Aabye Kierkegaard, 5 Mayıs 1813’te dindar bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Katı bir din anlayışıyla yetişen Kierkegaard’ın hayata bakışında, babasının bağlı olduğu Pietizm mezhebi oldukça etkili oldu. 22 yaşına kadar biri hariç tüm kardeşleri öldü.

15 yıl süren kitap yazma serüveninden sonra 1843’te aynı gün üç eseri yayımlandı. Varoluşçu felsefenin öncülerinden sayılan Kierkegaard, “Ya/Ya Da” ve ‘’Korku ve Titreme’’ adlı eserlerinde her şeyden önce insanların uyanması gerektiğini ve rahat duygusal yanılsamaları bırakmaları gerektiğinin altını çizdi. Hegel’in rasyonalist felsefesini eleştiren kabul edilemez bulan Kierkegaard felsefesini düşünce, inanç ve bilgi ve gerçeklik kavramları üzerine kurmuştur.

“Kaygı Kavramı ve Hayat Yolundaki Aşamalar” ve “Felsefe Parçaları ya da Bir Parça Felsefe” gibi kitaplarında insanların güçlük yaşadıklarındaki düşünce ve gerçekliklerini ele aldı. “Müzikal Erotik”, “Meseller” ve “İroni Kavramı” gibi eserler verdi.

Soren Kierkegaard 11 Kasım 1855’te murga hastalığından hayatını kaybetti.

Tür: Felsefe, roman

Öne çıkan eserleri: Ya / Ya Da, Korku ve Titreme, İroni Kavramı, Hayat Yolunda Konaklar

Bir alıntı: “İbrahim için zorlu bir sınav hazırlanmıştı; İshak'ın kaderi onun elindeki bıçağın ağzındaydı. Ve o yaşlı adam, orada, yanında biricik umuduyla doğruldu. Fakat şüphe etmedi, kaygıyla sağa sola bakmadı, dualarıyla gökyüzüne dava açmadı. Biliyordu ki onu sınayan Kadiri Mutlak Tanrı'ydı. Biliyordu ki bu ondan istenebilecek en zorlu kurbandı. Ve yine biliyordu ki Tanrı dilediğinde hiçbir kurban çok zorlu olmazdı- ve İbrahim bıçağı çekti.”

Tüm Kitapları Göster

Soren Kierkegaard Kitapları


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

Etiketler: