https://tamadres.com/media/magefan_blog/simone-de-beauvoir-kitaplari.jpg

Simone De Beauvoir

Simone De Beauvoir
Ekleme Tarihi: Ocak 13, 2021

Simone de Beauvoir Kimdir?

Tam adı Simone Lucie-Ernestine-Marie-Bertrand de Beauvoir olan Fransız yazar ve feminist filozof, 9 Ocak 1908’de dünyaya geldi. Katolik Enstitüsünde matematik, Sainte Marie Enstitüsünde ise yabancı dillerde yazın eğitimi gördü. Sonrasında Sorbonne’da felsefe eğitimi alan ve 1929’da Ecole Normale Superieure adlı prestijli okula kaydolan yazar Simone de Beauvoir, Sorbonne’da kurs almakta olan Jean-Paul Sartre ile tanıştı. Aynı yıl felsefede Agregation adlı sınavı başarıyla geçen en genç öğrenci oldu. O yıl Jean-Paul Sartre birinci, Beauvoir ise ikinci oldu. Beauvoir felsefede çok daha iyi olsa da erkek olduğu için birincilik Jean-Paul Sartre’a verildi. 1943’de kronik lezbiyen ilişkisinin öyküsünü Konuk Kız (L'Invitée) adıyla yayımladı. Öykü aynı zamanda Beauvoir ile Sartre arasındaki karmaşık ilişkiyi de anlatıyordu. Ayrıca Simone de Beauvoir’in en iyi kitaplarından biridir.

1944’te Pyrrhus ve Cineas adlı eseri yayımlandı. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Sartre’nin arkadaşlarıyla kurduğu Modern Zamanlar (Les Temps Modernes) adlı politik gazetede çalışmaya başladı. Fransız varoluşçuluğu etkileri fark edilen kitabı Belirsizlik Ahlakı Üzerine (Pour Une Morale de L’ambiguïté) 1947’de yayımlandı. Önce Kadın: Efsane ve Gerçek adlı denemesini yazan yazar Beauvoir’in, Freudcu yönleri ağır basan feminist bir varoluşçuluğun göze çarptığı kitabı İkinci Cins (Le deuxième sexe) 1949’da yayımlandı. 1954’te Gün Gün Amerika ve Mandarinler adlı eserleri, 1960’da Yaşlılık, 1972’de Hesap Tamam adlı eseri yayımlandı. Sartre’ın acı dolu son yıllarını anlattığı Veda Töreni’ni (Cérémonie Des Adieux) 1981’de yazdı. Simone de Beauvoir tüm kitaplarıyla büyük başarı yakalamıştır.

1983 Sonning Ödülü’ne layık görüldü. 14 Nisan 1986 yılında Paris’te hayatını kaybeden Simone de Beauvoir, Sartre’ın yanına gömüldü ve ölümünden sonra ünü yayılmaya devam etti. 1968’lerin post-feminizminin kurucusu olmasının yanı sıra akademisyen olarak ve varoluşçu Fransız düşün insanı olarak da ünü gelişerek yayıldı. Deneme ve felsefi roman türünde eserler kaleme alan Simone de Beauvoir kitapları günümüzde de büyük ilgi görmektedir.


Simone de Beauvoir Eserleri


Kadın: Efsane ve Gerçek

İkinci Cins

Veda Töreni


Simone de Beauvoir Bir Alıntı


‘’ Kadını götürüp mutfağa ya da süsleme odasına kapatıyor, sonra da ufkunun darlığına şaşıyoruz; kanatlarını kesiyoruz, sonra, uçamıyor diye yakınıyoruz… ‘’

Tüm Kitapları Göster
Yazarın Kitapları


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

Etiketler: