https://tamadres.com/media/magefan_blog/samed-behrengi-kitaplari.jpg

Samed Behrengi

Samed Behrengi
Ekleme Tarihi: Ocak 13, 2021

Samed Behrengi Kimdir?

1939 yılında Tebriz’de dünyaya gelen yazar Samed Behrengi, köy köye dolaşarak öğretmenlik yaptı. Bir yandan da gece derslerine girerek İngiliz Dili ve Edebiyatı eğitimi aldı. Fars ve Azeri halk kültürü üzerine incelemeler yapan Samed Behrengi, halk dilinde dolaşan masal ve söylenceleri derleyip yorumlayarak yeniden yazdı. Bir Şeftali Bin Şeftali başta olmak üzere pek çok çocuk öyküleri yazdı.

Zamanının Şah yönetimine karşı olduğundan, yazmış olduğu masal ve hikâyelerle sisteme karşı koymaya çalışarak başkaldırdı. Samed Behrengi eserleri farklı dillere çevrildi. 1967 yılında şüphe uyandıran bir biçimde Aras Nehri’nde hayatını kaybetti. Samed Behrengi’nin en iyi kitapları arasında; Bir Şeftali Bin Şeftali ve Küçük Kara Balık yer alıyor. Çocuk hikâyesi, halk masalı ve derleme türünde eserler kaleme alan Samed Behrengi’nin kitapları çocuklar ve yetişkinler tarafından oldukça beğenilmektedir.


Samed Behrengi Eserleri


Küçük Kara Balık

Bir Şeftali Bin Şeftali

Yıldız ve Konuşan Bebek

Pancarcı Çocuk

Kel Güvercinci

Püsküllü Deve

Ulduz ve Kargalar


Samed Behrengi’den Bir Alıntı


‘’ Bir gün ister istemez ölümle karşılaşacağım; bu önemli değil. Önemli olan benim yaşamamın veya ölümümün başkalarının yaşamını nasıl etkileyeceği diye düşünüyordu. ‘’

Tüm Kitapları Göster

Samed Behrengi Kitapları


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş