https://tamadres.com/media/magefan_blog/sabahattin-ali-kitaplari.jpg

Sabahattin Ali

Sabahattin Ali
Ekleme Tarihi: Ocak 13, 2021

Sabahattin Ali Kimdir?

25 Şubat 1907 yılında dünyaya gelen yazar Sabahattin Ali, İstanbul Füyuzatı Osmaniye Mektebinde ve Çanakkale İptidai Mektebinde eğitim görmüştür. Mezun olduktan sonra Balıkesir Muallim Mektebine kaydolan yazar, bu yıllarda edebiyat dünyasına adımlarını atmıştır. Hikâye ve şiir deneyimlerini geliştirerek gazete ve dergilere göndermiştir.

Kürk Mantolu Madonna kitabıyla çok satan kitaplar listesindeki yerini koruyan yazar, okul yönetimi tarafından İstanbul’a nakledilmiş ve İstanbul’daki öğretmeni Ali Canip Yöntem sayesinde şiirlerini ve hikâyelerini önemli dergilerde, gazetelerde yayımlatmıştır.

1927 yılında öğretmenlik diplomasını alarak Yozgat Cumhuriyet İlkokuluna atanmıştır ve orada tanıştığı Nahit Hanım’a sevgisini göstermek için Servet-i Fünun dergisinde yayımladığı Bir Macera şiirini armağan etmiştir. Karşılıksız kalan bu aşkını Ne Kazandık, Kalbimde Aşkınız, Edebi, Yat Uyu, Kudurmak gibi şiirlerinde işleyen Sabahattin Ali, aynı yıl eğitim görmek için Almanya’ya gitmiştir ve orada ünlü yazarlarla tanışarak onların eserlerinden ilham almıştır.

Atatürk’e hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanan yazar Sabahattin Ali hikâyelerinde cezaevlerinde yaşadıklarını konu almıştır. Sabahattin Ali’nin ilk öykü kitabı Değirmen, 1935 yılında yayımlanmış ve Sabahattin Ali’nin ilk romanı Kuyucaklı Yusuf da 1937 yılında kitap olarak basılmıştır.

Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz ile birlikte çıkardıkları gazeteden dolayı tekrar hapse giren Sabahattin Ali, 1947 yılında tahliye olmuş ve Ali Baba adlı dergiyi çıkarmıştır. Bu dergide de Sırça Köşk öyküsünü yayımlamıştır.

Ülkeden gitmek istemesine rağmen pasaport alamayan Sabahattin Ali, 2 Nisan 1948 yılında Bulgaristan’a kaçmak için anlaştığı Kaçakçı Ali Ertekin tarafından öldürülmüştür.

Hikâye, roman, şiir türünde eserler kaleme alan Sabahattin Ali’nin en sevilen eserlerinden biri, kuşkusuz Kürk Mantolu Madonna’dır. Kürk Mantolu Madonna kitabı dahil olmak üzere Sabahattin Ali’nin tüm eserlerini tamadres aracılığıyla sipariş verebilirsiniz.

Sabahattin Ali Eserleri

Kuyucaklı Yusuf

İçimizdeki Şeytan

Kürk Mantolu Madonna

Değirmen

Kağnı

Ses

Yeni Dünya

Sırça Köşk

Çakıcı’nın İlk Kurşunu

Dağlar ve Rüzgâr

Kurbağanın Serenadı

Esirler

Canım Aliye Ruhum Filiz

Hep Genç KalacağımSabahattin Ali’den Bir Alıntı

‘’ İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı. ‘’

Tüm Kitapları Göster

Sabahattin Ali Kitapları


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

En Son Yazılar

Kemal Sayar'ın Çok Okunan Kitapları Ekleme Tarihi: Şubat 08, 2024
Burçlara Göre Kitap Önerileri Ekleme Tarihi: Ocak 29, 2024
Gizemli Labirentler'e Adım Atın! Ekleme Tarihi: Ocak 19, 2024

Etiketler: