Amerikalı yazar Ray Douglas Bradbury 22 Ağustos 1920’de dünyaya geldi. 1938 yılında Los Angeles Lisesi’nden mezun olan Bradbury iyi bir öğrenci olmasına rağmen üniversiteye gitmek yerine gazete satmayı tercih etti. 12 yaşından beri yazmayı seven yazarın ilk öyküsü 1938’de Hollerbochen's Dilemma Imagination isimli fan dergisinde yayımlandı.

1941'de "Pendulum" isimli kısa hikâyesini Super Science Stories dergisine sattı. Edebi yeteneği sayesinde kazandığı ilk para buydu.1947’de kısa hikâyelerinden oluşan ilk romanı “Dark Carnival” yayımlandı. En ünlü kitabı “Fahɾenheit 451” i yazdığında yayımlatacak dergi bulamayıp kitabı genç bir editöre sattı. Bu sayede kitabı yayımlanınca dünyanın en iyi distopik eserlerinden birini okuyucuyla buluşturmuş oldu. Eseri 1951’de yayımlanan yazar tüm dünyada tanındı. 400’den fazla öykü yazan, 50’den fazla ontoloji kitabında öykülerini yayımlayan yazar, tiyatro oyunu, tv senaryoları ve çocuk hikâyeleri de kaleme aldı. Kendisinin bilim kurgu yazarı olduğunu idda edenlere karşılık olarak, bilim kurgu yazarı olmadığını ve bu alanda verdiği tek eserin “Fahɾenheit 451” olduğunu belirtti. Bu eseri 1988’de beyaz perdeye aktarıldı. Eser "Değişen Dünyanın İnsanları" adıyla da Türkiye’de sahnelendi.

Ray Bradbury 5 Haziran 2012’de hayatını kaybetti.

Tür: Roman, öykü, hikâye

Öne çıkan eserleri: The Martian Chronicles, Fahrenheit 451

Bir alıntı: “Gecenin bir yarısında uyanıp da, zamanı anlamak için baktığınız karanlık odada güçlükle ayırt edebildiğiniz küçük bir saatin kadranı kadar ince bir yüzü vardı ve o saat size saati, dakikayı ve saniyeyi suskun bir beyazlık ve ışıltı içinde anlattığı gibi, gecenin daha başka karanlıklara doğru, ama aynı zamanda yeni bir güneşe doğru hızla ilerlediğini de kesinlikle bildiriyordu.”