1960 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Perihan Mağden, İstanbul Maçka İlkokulu’nda başladığı eğitimine İngiliz Kız Ortaokulu’da devam etti. Robert Koleji’nin ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde Psikoloji Bölümü’nde eğitim gören Mağden okuldan sonra  Asya turuna çıktı. Reklam yazarlığı yapan, bazı televizyon kanallarında ve gazetede çalışan Mağden’in yazıları çeşitli dergilerde yayımlandı. 2008 yılında ilk romanı ''Haberci Çocuk Cinayetleri'' Rusya ve Hollanda’da yayımlandı. ''İki Genç Kızın Romanı'' adlı kitabı ile büyük ses getiren yazarın bu eseri beyaz perdeye de uyarlandı. Romanları pek çok dile çevrilen Perihan Mağden 2008 yılında Türkiye Yayıncılar Birliği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü’nün sahibi oldu.

Tür: Roman, deneme

Öne çıkan eserleri: İki Genç Kızın Romanı, Refakatçi, Herkes Seni Söylüyor Sahi Mutsuz musun?, Biz Kimden Kaçıyorduk Anne? 

Bir alıntı: ''Gözümüzün önünden akıp giden görüntülerden ibaret başkaları. Akıp gittiklerinde onlara dair hiçbir sey hatırlamamız gerekmiyor. Hatırlamayacağız. ''