https://tamadres.com/media/magefan_blog/orhan-kemal-eserleri.jpg

Orhan Kemal

Orhan Kemal
Ekleme Tarihi: Ocak 13, 2021

Orhan Kemal Kimdir?

Gerçek ismi Mehmet Raşit Öğütçü olan Orhan Kemal, 1914 yılında Adana’da dünyaya geldi. Orhan Kemal Bereketli Toprakları Üzerinde eseri başta olmak üzere kaleme aldığı tüm eserleriyle günümüzün en çok okunan yazarlarından biridir. Babası siyasal nedenlerden dolayı Suriye’ye kaçınca, ortaöğrenimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Suriye ve Lübnan’da bulaşıkçılık yapıp matbaada çalıştı. Türkiye’ye döndüğünde ise Adana’da fabrikalarda çalışır ve ambar memurluğu yaparak geçimini sağladı. Orhan Kemal ilk şiirlerini askerliği esnasında yazdı. Komünizm propagandası yapmak suçlamasıyla, 1939 yılında 5 yıl hapse mahkûm edildi.

Yaşamının ve yazarlığının dönüm noktası, Bursa Cezaevi’nde Nâzım Hikmet’le tanışması ile oldu. 1943 yılında cezaevinden çıkınca Adana’ya döndü. Hamal, amele ve katip olarak çalıştı. Yazın hayatına askerde şiirle başladı. Yazar Orhan Kemal, ilk şiirleri Yedigün ve Yeni Mecmua dergilerinde Raşit Kemali imzasıyla çıktı. Orhan Kemal’in ilk romanı Baba Evi’nin bir bölümünü oluşturan "Balık" öyküsü, Yeni Edebiyat gazetesinde 1940 yılında yayımlandı. İlk öykülerini Bacaksız Orhan takma adıyla yayımlayan Kemal, geçimini sağlamak için gazetelere romanlar ve senaryolar yazdı.

Orhan Kemal’in tiyatroya uyarlanan eserleri arasında Eskici ve Oğulları, Kardeş Payı, 72. Koğuş yer aldı. Öykü ve romanlarında günlük yaşamı işleyen yazar, eserlerindeki karakterlerini genellikle yoksul insanlardan seçti. Bu insanların iç dünyalarını, yaşamlarını ve sorunlarını anlatan yazar, yazın hayatının en olgun döneminde Adana yöresinde bulunan toprak ve fabrika işçilerini ele aldı. 1950 yılında İstanbul'a yerleşti ve hayatını yazarak kazanmaya başladı. Roman, öykü ve tiyatro türünde eserler veren Orhan Kemal en sevilen kitaplarıyla çok satan kitaplar listesindeki yerini koruyor.

Bir lokantada yapmış olduğu konuşmada komünizm propagandası yapma suçlamasıyla yargılandı ama beraat etti. Orhan Kemal, 1970 yılından hayatını kaybetti. Ailesi, 1972 yılından itibaren ölüm yıl dönümlerinde Orhan Kemal Roman Armağanı vermeye başladı.

Orhan Kemal’in en çok okunan kitapları arasında Ekmek Kavgası, 72. Koğuş, Baba Evi, Murtaza, Bereketli Topraklar Üzerinde, Hanımın Çiftliği adlı eserleri yer alıyor.


Orhan Kemal’in Eserleri

Ekmek Kavgası

Hanımın Çiftliği

Murtaza

Cemile

Eskici ve Oğulları

Bereketli Topraklar Üzerinde

Çamaşırcının Kızı

Vukuat Var

Grev

Evlerden Biri

Yalancı DünyaOrhan Kemal’den Bir Alıntı


“Bozuldu ağa bozuldu, dünya kökünden bozuldu.

Üstüne bastığım toprak ayaklarımın altından kayıyor sanki.

Bugün dünü arıyoruz, yarın da bugünü arayacağımızdan şüphen olmasın.” – Eskici ve Oğulları

Tüm Kitapları Göster

Orhan Kemal Kitapları

Ürünü İncele
Murtaza
Orhan Kemal Everest Yayınları
Puan:
77,35 ₺119,00 ₺
Ürünü İncele
Suçlu
Orhan Kemal Everest Yayınları
45,50 ₺70,00 ₺
Ürünü İncele
Grev
Orhan Kemal Everest Yayınları
31,85 ₺49,00 ₺
Ürünü İncele
Cemile
Orhan Kemal Everest Yayınları
42,25 ₺65,00 ₺


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş