Lev Nikolayeviç Tolstoy

Lev Nikolayeviç Tolstoy
Ekleme Tarihi: Ocak 13, 2021

Rus yazar Lev Nikolayeviç Tolstoy, 9 Eylül 1828’de Rusya'nın Tula şehrindeki Yasnaya Polyana adlı konakta dünyaya geldi. Çocuk yaşta anne ve babasını kaybeden yazara akrabaları sahip çıktı ve ilköğrenimini evde özel ders alarak gördü. 1943’te Kazan Üniversitesi Doğu Dil Programı Bölümü’nü okudu fakat istediği başarıyı elde edemedi. Bu yüzden hukuk programına geçmek istedi fakat geçiş yapamayıp 1847’de okulu bırakmak zorunda kaldı.

Otobiyografi üçlemesinin ilk kitabı ve yazarın ilk romanı “Çocukluk” (Detstvo ) 1852’de The Contemporary dergisinde yayınlandı. Roman oldukça beğenildi. Bir süre sonra orduya yazılan yazar Kafkasya’ya gidip Kafkas halkının yoksul yaşamlarını ele alıp ilk gerçekçi hikâyelerini yazdı. 1854’te askerlikten ayrılarak Petersburg’a gitti. Askerdeyken yazmayı bırakmadı ve ikinci kitabı “İlk gençlik” (Otrochestvo) adlı eserini yazdı. Kitap 1854’te Sovremennik dergisinde yayımlandı. 1855’te Sivastopol Kuşatması'nda yaşadığı deneyimlerden yola çıkarak anlattığı 3 hikâyesini bir kitapta buluşturup " Sivastopol Serisi” (Sevastopolskiye Rasskazy) adıyla yayımladı. Otobiyografi üçlemesinin son kitabı “Gençlik” (Yunost) 1857’de yayımlandı. 1869’da yayınlanan “Savaş ve Barış” (Voyna I Mir) adlı kitabıyla tanınır hale geldi. Eşi kitap yazarken kendisine çok yardımcı oluyordu ve bu kitabı eşiyle beraber 12 kez düzenleyip yazmışlardı. Eser o kadar beğenildi ki ilk baskısı hemen tükendi ve ikinci baskısı birçok dünya diline çevrilerek yayınlandı. 1877’de “Anna Karenina” yı yazıp ününe ün kattı. Bu kitaptan sonra bir depresyon yaşadı ve dine sığındı. Oruç tuttu, günah çıkardı ve köy kilisesindeki ayinlere katıldı. Fakat yazmayı hiç bırakmadı. “Kroyçer Sonat” (Kreitzerova Sonata), “Karanlıkların Gücü”, “İtiraflarım” (Ispoved) gibi kitaplarını bu dönemde yazdı. 1880’den sonra Ortodoks Kilisesi'ni, Hıristiyanlıktaki ölümsüzlük düşüncesini ve her türlü siyasal iktidarı dışladı. Kendine özgü bir din geliştirmeye başladı ve onun düşüncelerini benimseyen insanlar "Tolstoyizm" olarak adlandırdıkları inancı benimsedi. Bu dönemde aynı manevi arayışı yansıtan romanları “İvan İlyiç'in Ölümü” (Smert' Ivana Il'icha), “Hacı Murat” (Khadzhi Murat) ve “Diriliş” (Voskreseniye) yayımlandı. Yazar romanları haricinde birçok dini felsefe, öykü, oyun, eğitim kitapları, sanat ve edebiyat, sosyal ve siyasi denemeler, hikâye ve masal yazdı. 20 Kasım 1910’da zatürreden hayatını kaybetti.

Etkilendiği isimler: François Marie Arouet, Jean-Jacques Rousseau

Tür: Roman, Öykü, Dini kitap, eğitim

Öne çıkan eserleri: Savaş ve Barış, Anna Karanina, Hacı Murat, Diriliş, İtiraflarım

Bir alıntı: “Bir elma olgunlaşıp yere düşünce, bu düşüşün nedeni nedir? Sapının kuruması, ağırlığının elmayı yere doğru çekmesi, güneşin yakması, rüzgarın etkisi, çok ağırlaşmış olması ya da dibinde duran çocuğun onu yemek istemesi midir? Neden bunların hiçbiri değildir. Burada söz konusu olan, sadece her hayati, organik, temel olayın gerçekleşmesine yol açan koşulların bir araya gelmesidir. Ve hücre dokusunun çürümesinden ötürü elmanın düştüğünü söyleyen botanik bilgini, ancak elma ağacının altında duran ve elmayı yemek istediği, bunu Tanrı'dan dilediği için düştüğünü söyleyen çocuk kadar haklıdır.”  

Tüm Kitapları Göster
Yazarın Kitapları
-%35
Ürünü İncele
İnsan Ne İle Yaşar?
Lev Nikolayeviç Tolstoy Alfa Yayınları
12,35 ₺ 19,00 ₺

24 Saat içinde Kargoda

-%25
Ürünü İncele
İnsan Ne İle Yaşar
Lev Nikolayeviç Tolstoy Salon Yayınları
16,50 ₺ 22,00 ₺

24 Saat içinde Kargoda

-%25
Ürünü İncele
Gençlik
Lev Nikolayeviç Tolstoy İş Bankası Kültür Yayınları
24,00 ₺ 32,00 ₺

24 Saat içinde Kargoda

-%25
Ürünü İncele
İlkgençlik
Lev Nikolayeviç Tolstoy İş Bankası Kültür Yayınları
13,50 ₺ 18,00 ₺

24 Saat içinde Kargoda

-%25
Ürünü İncele
Çocukluk
Lev Nikolayeviç Tolstoy İş Bankası Kültür Yayınları
16,50 ₺ 22,00 ₺

24 Saat içinde Kargoda

-%30
Ürünü İncele
Kazaklar
Lev Nikolayeviç Tolstoy Antik Kitap
12,60 ₺ 18,00 ₺
-%25
Ürünü İncele
İvan İlyiç’in Ölümü
Lev Nikolayeviç Tolstoy Notos Kitap
42,00 ₺ 56,00 ₺

24 Saat içinde Kargoda


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

Etiketler: