Khaled Hosseini

Khaled Hosseini
Ekleme Tarihi: Ocak 13, 2021

Tacik asıllı romancı ve doktor Khaled Hosseini, 4 Mart 1965’te Afganistan, Kabil’de dünyaya geldi. Babası Afgan Dışişleri Bakanlığı'nda diplomat, annesi ise Kabil'de bir lisede Farsça ve Tarih öğretmeniydi. 1976’da Dışişleri Bakanlığı ailesini Paris'e yerleştirdi. 1980'de Kabil'e döneceklerdi fakat o zamana kadar ana vatanları kanlı bir komünist darbeye ve Sovyet Ordusu'nun işgaline uğramıştı. Amerika’ya siyasi sığınma talebinde bulunup kabul edildiler. Yazar, 1984’te liseden mezun olup, 1988'de biyoloji alanında lisans derecesi aldığı Santa Clara Üniversitesi'ne başladı. 1989’da California Üniversitesi San Diego Tıp Fakültesi'ne girdi ve 1993’te cerrah oldu.

2001’de doktorluk yaparken ilk kitabı “Uçurtma Avcısı”nı (The Kite Runner) yazmaya başladı ve kitap 2003’te yayımlandı. Kitabın büyük ilgi görmesi yazarın adının duyulmasını sağladı. 2007’de “Bin Muhteşem Güneş” (A Thousand Splendid Suns), 2013’te ise “Ve Dağlar Yankılandı” (And the Mountains Echoed) adlı kitaplarını yayımlandı. Bugün dünyanın en tanınmış ve en çok satan yazarlarından biri olan yazarın kitapları yetmiş ülkede yayımlandı ve dünya çapında 40 milyondan fazla sattı.

Khaled, 2006'da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne “İyi Niyet Elçisi” olarak atandı ve bu görev adı altında mültecilere yardım ediyor. Yazar, Afganistan halkına insani yardım sağlayan ve kâr amacı gütmeyen “Khaled Hosseini Vakfı” nı kurdu. Eşi ve iki çocuğuyla birlikte Kuzey Kaliforniya'da yaşıyor.

Tür: Roman

Öne çıkan eserleri: Uçurtma Avcısı Ve Dağlar Yankılandı

Bir alıntı: "1996'da Taliban yönetime el koyup çatışmalara son verince, nasıl kutladığımızı anlatmıştım. O gece eve gelince Hasan'ı mutfakta radyo dinlerken buldum. Gözleri ciddi, yüzü asıktı. Neyin var, dedim başını salladı. "Allah şimdi Hazaraların yardımcısı olsun, Rahim Han Efendi," dedi.

"Savaş bitti, Hasan," dedim. "Artık yeniden barış olacak, inşallah huzura, mutluluğa kavuşacağız. Roket yok, ölüm yok, cenaze yok artık!" Ama o radyoyu kapadı, yatmadan önce bir şey isteyip istemediğimi sordu.

Birkaç hafta sonra, Taliban uçurtma yarışlarını yasakladı. İki yıl sonra, 1998' de Mezar-ı Şerif'teki Hazaraları katletti."

Tüm Kitapları Göster

Khaled Hosseini Kitapları


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

En Son Yazılar

Kemal Sayar'ın Çok Okunan Kitapları Ekleme Tarihi: Şubat 08, 2024
Burçlara Göre Kitap Önerileri Ekleme Tarihi: Ocak 29, 2024
Gizemli Labirentler'e Adım Atın! Ekleme Tarihi: Ocak 19, 2024

Etiketler: