https://tamadres.com/media/magefan_blog/khaled-hosseini-kitaplari.jpg

Khaled Hosseini

Khaled Hosseini
Ekleme Tarihi: Ocak 13, 2021

Khaled Hosseini Kimdir?

Tacik asıllı doktor ve yazar Khaled Hosseini, 4 Mart 1965’te Afganistan, Kabil’de dünyaya geldi. Babası Afgan Dışişleri Bakanlığında diplomat, annesi ise Kabil'de bir lisede Farsça ve Tarih öğretmeniydi. 1976’da Dışişleri Bakanlığı ailesini Paris'e yerleştirdi. 1980'de Kabil'e döneceklerdi fakat o zamana kadar ana vatanları kanlı bir komünist darbeye ve Sovyet Ordusu'nun işgaline uğramıştı. Amerika’ya siyasi sığınma talebinde bulunup kabul edildiler. Yazar Khaled Hosseini, 1984’te liseden mezun olup, 1988'de biyoloji alanında lisans derecesi aldığı Santa Clara Üniversitesine başladı. 1989’da California Üniversitesi San Diego Tıp Fakültesine girdi ve 1993’te cerrah oldu. 2

001’de doktorluk yaparken Khaled Hosseini ilk kitabı Uçurtma Avcısı’nı (The Kite Runner) yazmaya başladı ve kitap 2003’te yayımlandı. Uçurtma Avcısı Khaled Hosseini en iyi eserleri arasında yer alıyor ve yazarın adının duyulmasını sağladı.

2007’de Bin Muhteşem Güneş (A Thousand Splendid Suns), 2013’te ise Ve Dağlar Yankılandı (And the Mountains Echoed) adlı kitaplarını yayımlandı.

Bugün dünyanın en tanınmış ve en çok satan yazarlarından biri olan yazarın kitapları yetmiş ülkede yayımlandı ve dünya çapında 40 milyondan fazla sattı. Yazar Khaled Hosseini, 2006'da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğine İyi Niyet Elçisi olarak atandı ve bu görev adı altında mültecilere yardım ediyor. Yazar, Afganistan halkına insani yardım sağlayan ve kâr amacı gütmeyen Khaled Hosseini Vakfını kurdu. Eşi ve iki çocuğuyla birlikte Kuzey Kaliforniya'da yaşıyor.

Roman türünde eserler kaleme alan Khaled Hosseini tüm kitapları kitapseverler tarafından büyük bir ilgi ve merakla okunmaya devam ediyor.


Khaled Hosseini Eserleri


Uçurtma Avcısı

Ve Dağlar Yankılandı

Deniz Duası

Bin Muhteşem Güneş


Khaled Hosseini Bir Alıntı


‘’ 1996'da Taliban yönetime el koyup çatışmalara son verince, nasıl kutladığımızı anlatmıştım. O gece eve gelince Hasan'ı mutfakta radyo dinlerken buldum. Gözleri ciddi, yüzü asıktı. Neyin var, dedim başını salladı. "Allah şimdi Hazaraların yardımcısı olsun, Rahim Han Efendi," dedi.

"Savaş bitti, Hasan," dedim. "Artık yeniden barış olacak, inşallah huzura, mutluluğa kavuşacağız. Roket yok, ölüm yok, cenaze yok artık!" Ama o radyoyu kapadı, yatmadan önce bir şey isteyip istemediğimi sordu. Birkaç hafta sonra, Taliban uçurtma yarışlarını yasakladı. İki yıl sonra, 1998' de Mezar-ı Şerif'teki Hazaraları katletti. ‘’

Tüm Kitapları Göster

Khaled Hosseini Kitapları


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş