https://tamadres.com/media/magefan_blog/jules-verne-kitaplari.jpg

Jules Verne

Jules Verne
Ekleme Tarihi: Ocak 13, 2021

Jules Verne Kimdir?

Yazar Jules Gabriel Verne 1828 yılında Fransa’da dünyaya geldi. Eserlerine geçmeden önce Jules Verne hayatı hakkında kısa bilgiler verelim. Hayal gücü geniş bir çocuk olan yazarın küçük yaşta kardeşiyle birlikte atıldığı maceralar yaşamının ileriki yıllarında yazacağı bilim kurgu hikâyelerinin de temellerini oluşturdu. Okula başladığı dönemde yazmaya olan ilgisi de ortaya çıktı. Liseyi bitirmesinin ardından çalışmak için Paris‘e giderek hukuk eğitimi almaya başlayan yazar Jules Verne, zamanının büyük bir kısmını okuldan çok yazmaya ayırdı. Dünyanın Merkezine Seyahat isimli hikâyesinin Paris’te çıkan bir dergide bölüm bölüm yayınlanmasıyla yazarlık kariyeri başlamış oldu. Bu dönemde Yirminci Yüzyılda Paris isimli yazısını kaleme alsa da bu yazı, ölümünden sonra 1994 yılında basıldı.

Victor Hugo, Alexandre Dumas gibi isimlerle tanışarak, onlardan edebiyatla ilgili tavsiyeler alan yazar bir süre yayıncılar tarafından reddedilse de Hetzel ondaki dehayı fark etti ve Balonla Beş Hafta adlı hikâyesinin okuyucuyla buluşmasını sağladı.

Aya Yolculuk, Dünyanın Merkezine Seyahat, Seksen Günde Devr-i Âlem, Denizler Altında Yirmi Bin Fersah gibi kitapları ise yazara dünya çapında bir ün kazandırdı ve Jules Verne en iyi kitapları arasında yer aldı. Gerçek bir macera yaşamak için bir tekneyle Avrupa etrafında dolaşmaya başlayan yazar Jules Verne için geri döndüğünde hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Siyasete atılmaya karar vererek milletvekili olarak çalıştı. Jules Verne 1905 yılında hayatını kaybetti. Jules Verne eserleri birçok dile çevrilen yazar bilim kurgu edebiyatının öncülerinden olarak pek çok yazarın etkilendiği bir isim oldu. Jules Verne’in tüm kitapları büyük küçük her yaştan okur tarafından severek okunuyor.


Jules Verne Eserleri

Balonla Beş Hafta

Dünyanın Merkezine Seyahat

Kaptan Grant’ın Çocukları

Yirminci Yüzyılda Paris

Aya Yolculuk

Seksen Günde Devr-i Alem

İki Yıl Okul Tatili

Dünyanın Ucundaki Fener

Madenin Esrarı

Dünyanın Hakimi

Yüzen Şehir

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah


Jules Verne Bir Alıntı


‘’ Bazen vakit buldukça duygularıma yenik düşerim. ‘’

Tüm Kitapları Göster

Jules Verne Kitapları


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş