https://tamadres.com/media/magefan_blog/jose_saramago_kitaplar_.jpg

Jose Saramago

Jose Saramago
Ekleme Tarihi: Ocak 13, 2021

Jose Saramago Kimdir?

1922 yılında Lizbon’un bir köyünde dünyaya gelen Jose Saramago, Portekiz’in yetiştirdiği en ünlü yazarlar arasında yer alır. Yoksul bir ailede büyüdüğü için bazı ekonomik zorluklardan dolayı eğitim hayatından aksaklıklar yaşanmış ve editörlük, çevirmenlik, teknik ressamlık gibi pek çok işte çalışmıştır. Portekiz Yazarlar Birliğinin yönetim kurulunda da bulunan yazar Jose Saramago, 18 Haziran 2010 yılında hayatını kaybetmiştir. Jose Saramago’nun çıkardığı kitaplar Türkçe de dahil olmak üzere pek çok dile çevrilmiş ve yoğun ilgi görmüştür. Körlük kitabının yazarı Jose Saramago, daha çok romanlarıyla tanınsa da şiir, öykü, deneme, oyun gibi birçok edebi türde eser vermiştir.
Jose Saramago’nun ilk romanı Günah Ülkesi, 1947 yılında yayımlanmış ve yazar sonraki 30 yıl içerisinde roman yayımlamamıştır. 1977 yılında yayımlanan Ressamın El kitabı eserinde yazarının genel tarzı görülmektedir. Bu eserden sonra sıklıkla eser yayımlamaya devam eden yazar Jose Saramago,
Baltasar ve Blimunda eserinde üslubunu her yönüyle yansıtmıştır. Jose Saramago kitapları arasında yer alan Yitik Adanın Öyküsü eserinde güçlü hayal dünyasının yansımaları görülür.
Jose Saramago’nun en iyi kitabı olarak nitelendirilen
Körlük, ismi bilinmeyen bir şehirde başlayan körlük salgını etrafında şekillenen bir romandır. Sinema filmine de uyarlanan kitap, en çok satanlar listesindeki yerini uzun süre korudu. Jose Saramago son eseri olan Kabil, edebiyat dünyasında büyük yankı uyandırmıştır.

Jose Saramago Eserleri

  • Körlük 
  • Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş
  • Bilinmeyen Adanın Öyküsü
  • Görmek 
  • İsa’ya Göre İncil
  • Filin Yolculuğu
  • Yitik Adanın Öyküsü
  • Ölümlü Nesneler 
  • Mağara 
  • Kopyalanmış Adam

Jose Saramago Ödülleri

Nobel Edebiyat Ödülü – 1998

Jose Saramago’dan Bir Alıntı

‘’ Gözlerimizi, içimizi gören bir aynaya dönüştürdük sonuçta gözlerimiz, ağzımızla inkâr etmeye çalıştığımız şeyleri çoğu zaman hiç çekincesiz gözler önüne serer hale geldi. ‘’ Tüm Kitapları Göster

Jose Saramago Kitapları

Ürünü İncele
Mağara
Jose Saramago Kırmızı Kedi
160,00 ₺200,00 ₺
Kabil
Jose Saramago Kırmızı Kedi
104,00 ₺130,00 ₺
Ürünü İncele
Defterler
Jose Saramago Kırmızı Kedi
160,00 ₺200,00 ₺
Ürünü İncele
Körlük
Jose Saramago Kırmızı Kedi
Puan:
160,00 ₺200,00 ₺
Ürünü İncele
Görmek
Jose Saramago Kırmızı Kedi
150,00 ₺200,00 ₺


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş