https://tamadres.com/media/magefan_blog/iskender-pala-kitaplari.jpg

İskender Pala

İskender Pala
Ekleme Tarihi: Ocak 13, 2021

İskender Pala Kimdir?

1958 yılında Uşak’ta doğan yazar İskender Pala, ilköğretimi Uşak’ta, lise eğitimini Kütahya Lisesinde tamamladı. Pala’nın okuma serüveni Peyami Safa’nın kitapları; Dokuzuncu Hariciye Koğuşu ve Yalnızız ile başladı.

İskender Pala’nın etkilendiği isimlerin başında da Ömer Seyfettin, Reşat Ekrem ve Refik Hâlid geliyor. 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden mezun oldu. Divan edebiyatı alanında doktorasını tamamladıktan sonra doçent, ardından profesör oldu. Ortaokul ve liseler için Türkçe ve edebiyat ders kitapları ve Osmanlı Deniz Tarihi’yle ilgili çeviri ve araştırma kitapları yazdı. Divan edebiyatını halka yeniden sevdirmek ve anlatmak amacıyla klasik şiirden ilham alarak, denemeler, makaleler, hikâyeler ve gazete yazıları kaleme aldı.

Divan Şiirini Sevdiren Adam olarak anılan İskender Pala, düzenlemiş olduğu Divan Edebiyatı konferansları ve seminerleri ile geniş kitlelere ulaştı. İskender Pala’nın en iyi kitapları arasında Katre – i Matem yer alıyor. 1989 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Dil Ödülü’ne, 1990 yılında AKDTYK Türk Dil Kurumu Ödülü’ne, 1996 yılında ise Türkiye Yazarlar Birliği İnceleme Ödülü’ne layık bulundu. 2013 yılında ise edebiyat dalında Cumhurbaşkanlığı Büyük Ödülü’nün sahibi oldu.

İskender Pala kitap önerileri arasındaysa OD, Mihmandar, Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk kitapları yer alır. Neredeyse İskender Pala tüm kitapları geniş kitlelere ulaştı ve yabancı dillere çevrildi ve pek çok ödüle layık görüldü. İskender Pala, Bülbülün Kırk Şarkısı isimli kitabını ömrünün en güzel çabası olarak değerlendiriyor.

Roman, inceleme, araştırma, deneme, sözlük türünde eserler kaleme alan İskender Pala kitapları okurlar tarafından büyük bir ilgi ve merakla takip ediliyor.


İskender Pala Eserleri


Dört Güzeller

Katre-i Matem

Mevlid

Şah ve Sultan

Od

Efsane Bir Barbaros Romanı

Mihmandar

Akşam Yıldızı

Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk

Karun ve Anarşist


İskender Pala Bir Alıntı


‘’ Ve unutma, her şafak, elinde fenerle gelen bir hırsız gibidir, ömürleri çalıp götürür. Uyanık dur! ‘’

Tüm Kitapları Göster

İskender Pala Kitapları


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş