https://tamadres.com/media/magefan_blog/ilber-ortayli-kitaplari.jpg

İlber Ortaylı

İlber Ortaylı
Ekleme Tarihi: Ocak 13, 2021

İlber Ortaylı Kimdir?

Türk tarihçi, akademisyen ve yazar İlber Ortaylı, 21 Mayıs 1947’de Avusturya’nın Bregenz kentinde Kırım Tatarı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İki yaşında ailesiyle beraber Türkiye’ye göç edip ilk ve ortaöğrenimini İstanbul ve Ankara'da gördü. ‘’Gazi Mustafa Kemal Atatürk’’ kitabının yazarı Ortaylı, 1965'te Ankara Atatürk Lisesi'nden mezun olup 1968’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitirdi. Ardından Viyana Üniversitesi'nde Slavistik ve Orientalistik okudu. Yüksek lisans çalışmasını Prof. Halil İnalcık ile Chicago Üniversitesi'nde yapan Ortaylı 1978’de doktora derecesini Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden "Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler" adlı tezi ile aldı. 1979’da "Osmanlı İmparatorluğu'nda Alman Nüfuzu" çalışmasıyla doçent, 1989’da ise profesör oldu.

Yazar İlber Ortaylı 1974’te ilk eseri “Tanzimat'tan Sonra Mahalli İdareler”, 1979’da alanında kaleme alınmış ilk eser olan “Türkiye İdare Tarihi” adlı kitabı yayımlandı. 1986’da “İstanbul'dan Sayfalar” kitabı ile İstanbul’u akademik bir açıdan anlattı. Viyana’dan Oxford’a birçok üniversitede misafir öğretim üyeliği yapan Ortaylı, seminer ve konferanslar verdi. Yazarın, 16. yüzyıl ila 19. yüzyılı Osmanlı tarihi ve Rusya tarihi ile ilgili makaleleri yerli ve yabancı dergilerde yayımlandı. Bu süreçlerde yazmayı bırakmayan yazar İlber Ortaylı, 2000’de “Osmanlı Aile Yapısı”, 2001’de “Tarihin Sınırlarına Yolculuk” ve “Osmanlı İmparatorluğu'nda İktisadi ve Sosyal Değişim” adlı kitaplarıyla eserlerini okuyucusuyla buluşturmaya devam etti.

2000’de Galatasaray Üniversitesi’nde, 2004’te Bilkent Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak çalışan Ortaylı hâlen Galatasaray Üniversitesi’nde tarih dersleri vermeye devam ediyor. İlber Ortaylı kitaplarıyla tarihi her yaştan Türk insanına sevdirme konusundaki faaliyetleri nedeniyle Aydın Doğan Ödülü'ne, 2006’da Avrupa ile Akdeniz arasında Lazio Ödülü’ne, 2007’de ise Vladimir Putin imzasıyla verilen Puşkin Madalyası’na layık görüldü.

2004 yılından 2013’e kadar tarih konularını ele alan TV programları yaptı. 2012’de Osmanlı-Türk tarihi kitabı olan “Yakın Tarihin Gerçekleri” yayımlandı. 2016’da “İttihat ve Terakki” 2018’de ise “Gazi Mustafa Kemal Atatürk” kitabı yayımlandı. İlber Ortaylı en iyi kitabı “Bir Ömür Nasıl Yaşanır?”ı 2019’da sevenleriyle buluşturdu. Tarih ve araştırma alanında eserler kaleme alan İlber Ortaylı son kitabı ‘’İnsan Geleceğini Nasıl Kurar?’’ İle 2022 yılında raflardaki yerini aldı. 40’tan fazla eseri bulunan yazar, 7 dil biliyor.

İlber Ortaylı Eserleri


Gazi Mustafa Kemal Atatürk

İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek

İlber Ortaylı Seyahatnamesi

İstanbul'dan Sayfalar

Türkiye'nin Yakın Tarihi

İlber Ortaylı Ödülleri


Aydın Doğan Ödülü

Lazio Ödülü

Puşkin Madalyası

İlber Ortaylı’dan Bir Alıntı


“ Sonuç olarak toplumumuzda okuma, yabancı dil öğrenmek, eleştirici bir dünya görüşüne yönelmek ve çevreyi incelemek bilincinin elde edilmesi olarak anlaşılmamıştır, halen de anlaşılmıyor. Kuşaktan kuşağa aydın olarak kurumlaşan bir sınıfımız yok. Bu toplum, çocuklarını okuyarak büyüten ve çocuk okumaya yönelik bir edebiyatı yaratabilen bir toplum değil. Litteras denen yazılı kültürün, okumaya dayanan eğitimin verilemediği bir toplumda hiç kimse "bu asır başka asırdır" diye bilgisayarların mucizeler yaratmasını beklemesin. ”

Tüm Kitapları Göster

İlber Ortaylı Kitapları

Ürünü İncele
Kadı
İlber Ortaylı Kronik Kitap
61,75 ₺95,00 ₺


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş