https://tamadres.com/media/magefan_blog/ihsan-oktay-anar-kitaplari.jpg

İhsan Oktay Anar

İhsan Oktay Anar
Ekleme Tarihi: Ocak 13, 2021

İhsan Oktay Anar Kimdir?

1960 yılında Yozgat'ta dünyaya gelen İhsan Oktay Anar, liseyi İzmir’de okuduktan sonra Ege Üniversitesi’nde Felsefe eğitimi alarak aynı bölümde yüksek lisans yaptı. Aynı üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışan yazar İhsan Oktay Anar buradan emekli oldu. PEN Yazarlar Derneği ve Edebiyatçılar Derneği üyesi olan yazarın ilk öyküsü "Kâfirler İçin Apologya" 1985 yılında Morköpük dergisinde yayımlandı. 1989 yılında aynı dergide "Rabnûmâ" adıyla diğer bir öyküsü yayımlandı. İhsan Oktay Anar ilk romanı "Puslu Kıtalar Atlası" ile adının daha geniş çevrelerce duyulmasını sağladı. 20’den fazla dile çevrilen eser, yazarın en çok okunan kitapları arasında yer alıyor.

İhsan Oktay Anar kitaplarında almış olduğu felsefe eğitimini yansıtmış ve felsefi roman türünde önemli eserlere imza attı. Erdal Öz Edebiyat Ödülü sahibi olan yazarın kitapları arasında "Puslu Kıtalar Atlası" , "Amat", "Kitab-ül Hiyel" , "Suskunlar" , "Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri" , "Yedinci Gün" , "Galiz Kahraman" yer alıyor.

İhsan Oktay Anar son kitabı ''Tiamat'' ile 2022 yılında raflardaki yerini aldı.

İhsan Oktay Anar kitapları, tarihi gerçeklerle ve fantastik motiflerle doludur ve okurda sanki bir peri masalı okuyormuş hissi uyandırır. Yazarın eserlerinde halk edebiyatına ve kültürüne yapılan göndermelere sıklıkla rastlanır. Ayrıca İhsan Oktay Anar hakkında ilginç bir bilgi; yazarın neredeyse tüm kitaplarında Uzun İhsan karakteri yer alır ve bu karakterin yazarın kendisi olduğu düşünülür.

Yazar İhsan Oktay Anar, sıra dışı kalemiyle okurlarının gönlünde taht kurmuş ve kaleme aldığı eserleriyle çok satan kitaplar listesindeki yerini uzun süre korumuştur.

İhsan Oktay Anar’ın Aldığı Ödüller

Erdal Öz Edebiyat Ödülü

İhsan Oktay Anar Eserleri

Puslu Kıtalar Atlası

Kitab – ül Hiyel

Tiamat

Suskunlar

Amat

Yedinci Gün

Galiz Kahraman

Efrasiyab’ın Hikayeleri

İhsan Oktay Anar’dan Bir Alıntı

" Dünya binde bir de olsa yanılma payı bırakanlara aittir. "

 

Tüm Kitapları Göster

İhsan Oktay Anar Kitapları


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

En Son Yazılar

Kemal Sayar'ın Çok Okunan Kitapları Ekleme Tarihi: Şubat 08, 2024
Burçlara Göre Kitap Önerileri Ekleme Tarihi: Ocak 29, 2024
Gizemli Labirentler'e Adım Atın! Ekleme Tarihi: Ocak 19, 2024

Etiketler: