Douglas Adams

Douglas Adams
Ekleme Tarihi: Ocak 13, 2021

İngiliz bilim kurgu yazarı Douglas Adams (Douglas Noel Adams), 11 Mart 1952’de Cambridge’de dünyaya geldi. 1959-70 yıllarında ilkokulu Brentwood Okulu’nda yatılı okuduyan yazarın edebiyata olan ilgisi bu yıllarda ortaya çıkmıştı. 1971-1974 yıllarında St John's College’ine giden yazar Footlights Tiyatro Kulübü’nde görev aldı.  Üniversite eğitimini Cambridge Üniversitesi ‘nde İngiliz Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı. Adams, Arap bir ailenin korumalığı, inşaat işçiliği ve hastanede hizmetli gibi birçok farklı işten sonra BBC'de Dr. Who dizisinin yapımcı ve senaryo editörü olarak çalıştı. Dizinin 3 bölümünü yazdı.

1978’de “Otostopçunun Galaksi Rehberi” ( The Hitchhiker's Guide to the Galaxy)  adlı radyo oyununu yazdı. BBC’de yayımlanan oyun büyük ilgi gördü ve sonrasında kitaplaştırıldı. Hatta kitapla kalmayıp sahne gösterisi, televizyon dizisi, bilgisayar oyunu ve çizgi romana da uyarlandı.  Bunların birçoğunu Adams bizzat kendisi uyarladı. Birkaç yıl içerisinde 5 kitaptan oluşan bir seri haline dönüşen eserin yanı sıra yazar aynı dönemde Dirk Gently serisinin de kitaplarını yazıyordu.  Serinin ilk kitabı “Gently'nin Holistik Dedektiflik Bürosu” (Dirk Gently's Holistic Detective Agency) 1987’de, ikinci kitabı “Ruhun Uzun Karanlık Çay Saati” (The Long Dark Teatime of the Soul) 1988’de yayımlandı.

Bureaucracy ve Starship Titanic isimlerinde bilgisayar oyunları yazan yazarın “Yıldız Gemisi” (Starship Titanic) daha sonra kitap olarak yayımlandı. Teknolojiyle yakından ilgili olan Adams 1999’da sözlük, ansiklopedi ve forum sitelerinin atası olan “ h2g2” sitesini hayata geçirdi. Site bugün bile faaliyetini sürdürmeye devam ediyor.

Douglas Adams 11 Mayıs 2001’da günlük sporunu yaparken ani bir kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

Tür: Roman

Öne çıkan eserleri Otostopçunun Galaksi Rehberi serisi, Dirk Gently serisi

Bir alıntı: "Evet, Bay Zarniwoop'a mesajınızı ilettim, ama korkarım şu an sizi hemen göremeyecek kadar havalı. Kendisi galaksiler arası bir seyahatte."

Tüm Kitapları Göster

Douglas Adams Kitapları


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

Etiketler: