https://tamadres.com/media/magefan_blog/charles-dickens-kitaplari.jpg

Charles Dickens

Charles Dickens
Ekleme Tarihi: Ocak 13, 2021

Charles Dickens Kimdir?

Toplum eleştirmeni ve İngiliz yazar Charles Dickens (Charles John Huffam Dickens) 7 Şubat 1812’de dünyaya geldi. Babası borçları nedeniyle hapse girmesi üzerine Dickens’ın eğitim hayatı yarım kaldı. Çocuk yaşta çalışmak zorunda kalan Charles Dickens babasının hapisten çıkması üzerine eğitimine 2 yıl daha devam etti ve 15 yaşındayken bir avukatın yanında çalışmaya başladı, stenografi öğrendi. 1935'te The Morning Chronicle adlı gazetede stenograf olarak çalıştı ve burada Boz takma adıyla Boz'un Karalamaları adı altında notlar yayımlamaya başladı. Charles Dickens'ın en iyi kitaplarından biri olan Bay Pikvik'in Maceraları 1837 yılında yayımlandı. Ardından 1938’de Charles Dickens en çok okunan kitabı Oliver Twist ile okuyucunun beğenisini kazandı.

1841 yılında kitap olarak basılan eseri Antikacı Dükkânı (The Old Curiosity Shop) 1840-1841 arasında kendi çıkardığı Master Humphrey's Clock isimli dergide haftalık olarak yayınlandı. Yazar Charles Dickens, Antikacı Dükkânı kitabını ölen baldızı Mary’e ithaf etmişti. Charles Dickens romanları haftalık veya aylık şeklinde çıkıyordu ve bu durum Viktorya döneminde en yayın basım şekli olan dizi yayınlara öncülük etti.

Charles Dickens’in eserleri dizi olarak çıktığı için okuyucunun tepkisi karakterlerin gelişimini şekillendirdi. Dickens 1840 yılında gittiği Amerika’da büyük coşkuyla karşılandı fakat Genel Okur için Amerika Notları eserinden ötürü olumsuz eleştirilere de maruz kaldı. Burada Household Words Dergisi ve Daily News adlı gazeteyi çıkardı. Charles Dickens, 1843-1846 yılları arasında yaptığı seyahatlerde birçok ünlü yazarla tanıştı. Eserleriyle gün geçtikçe hayran kitlesini genişleten Dickens tarihi romanlar da yazdı. 1943’te küçük bir Noel kitabı olarak tanımladığı Bir Noel Şarkısı (A Christmas Carol) adlı kitabını yazdı. Bu eserin beyaz perdeye hatta çizgi film, anime, ekran ve sahneye uyarlamaları yapıldı. Eser klasikleşti ve tüm zamanların en popüler kitabı oldu. Charles Dickens’in klasikleşmiş romanlarından biri olan David Copperfield 1950 yılında yayımlandı. Yazım şekli, karakterleri, toplum eleştirileri, gerçekçiliği ve mizahı sayesinde pek çok ünlü yazardan övgü aldı.

1959’da Charles Dickens en çok satan romanı İki Şehrin Hikâyesi kitabını kaleme aldı. Roman, dönemin en meşhur edebiyat eserleri arasında yerini aldı. 1858'de tekrar seyahatlere çıkmaya başlayan Dickens bu yorucu tempoya dayanamayarak inzivaya çekildi. 1870 yılında vefat etmesi üzerine yazmakta olduğu Edwin Drood'un Gizemi adlı kitabı yarım kaldı.


Charles Dickens Eserleri


Bay Pikvik'in Maceraları

Oliver Twist

Antikacı Dükkanı

Bir Noel Şarkısı

İki Şehrin Hikayesi

Edwin Drood'un Gizemi


Charles Dickens’tan Bir Alıntı


‘’ Ömrünüzdeki sayılı günlerden bir tekini yaşanmamış sayalım... Kaderinizin akışı kim bilir ne kadar farklı olurdu? Bu satırları okurken bir an durun, yaşamanızı saran o uzun zinciri düşünün... İster demirden olsun, ister altından, ister dikenden olsun... O sayılı günlerden birini yaşamayıp da ilk halkası meydana gelmeseydi, bu zincir belki de hiç örülmezdi. ‘’

Tüm Kitapları Göster

Charles Dickens Kitapları


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş