Kırgız siyasetçi ve yazar Cengiz Aymatov 12 Aralık 1928'de Kırgızistan'ın Talas eyaletinde dünyaya geldi. Dönemin seçkin siyasetçilerinden olan babası 1937’de tutuklandı ve 1938 yılında öldürüldü. Doğduğu köyde ilkokula giden Aymatov 14 yaşında Köy Sovyeti Kolhozu sekreterliği yaptı. 1946’da Veteriner Teknik Okulu’na gitti. 1948’de Kırgızistan Tarım Enstitüsü’nden veteriner olarak mezun oldu. 1956-1958 yılları arasında Moskova’da Gorki Edebiyat Enstitüsü'nde eğitim gördü.

1952'de ilk eseri "Gazeteci Cyuda" Pravda Gazetesi’nde yayımlandı. Hikâye 1957'de yazdığı “Yüzyüze” ile devam etti. 1958'de Novy Mir (Yeni Dünya) adlı dergide "Cemile" adlı hikâyesi yayımlandı. Hikâye Louis Aragon tarafından Fransızcaya çevrildi ve Avrupa’da yayınlandı. 1958 sonunda Yazarlar Birliği ve Kruşçev’in anti-Stalinist kampanyası esnasında Sovyet Komünist Partisi’ne katıldı. Babası muhalif olduğu için zorluklar yaşadı. Fakat Yazarlar Birliği’nde Kırgız ve Rus yazarlarla ilişkilerini güçlendirdi. Aynı yıllarda Literaturnyi Kırgızistan dergisinin editörlüğünü yaptı. Devam eden 5 yıl boyunca Pravda’nın Orta Asya muhabirliğini yaptı. 1963'da "Cemile", "İlk Öğretmen", "Selvi Boylum Al Yazmalım" ve "Deve Gözü" hikâyelerinden oluşturduğu "Steplerden ve Dağlardan" adlı kitabını çıkardı ve Lenin Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. 1968'de Büyük Sovyet Edebiyat Ödülü’nü aldı ve Kırgızistan Milli Yazarı seçildi.

Cengiz Aymatov 1963’te kendi hayatından da izler taşıyan ilk romanı “Toprak Ana” yı yazdı ve Lenin Ödülü’ne layık görüldü. Güzel yorumlar aldığı romanının ardından aynı yıl “Elveda Gülsarı” adlı kitabını yazdı. 1986'da yayımladığı "Dişi Kurdun Rüyaları" kitabıyla hayvan psikolojisini de ele aldı. Eserlerinden "Selvi Boylum Al Yazmalım" Türkiye'de, "Gün Olur Asra Bedel" ise Rusya'da beyaz perdeye aktarıldı. Eserleri Türkçe dâhil 176 dilde çevrildi.

Aymatov başarılı bir edebiyatçıydı ve bu yüzden devlette itibar görüyordu. Devletin çeşitli birimlerinde görev aldı. 1978'de Sosyalist İşçi Kahramanı olarak ödüllendirildi. 1983'te Büyük Sovyet Edebiyat Ödülü’nü bir daha kazandı. Sovyetler birliği dağılmadan önce Gorbaçov’un 5 danışmanından biri oldu. 1990 - 1994 yılları arasında Sovyetler Birliği ve Rusya Federasyonu'nda, 1995 - 2008 arasında ise Kırgızistan Cumhuriyeti'nde büyükelçi olarak görev yaptı. 10 Haziran 2008'de böbrek yetmezliği sonucu hayatını kaybetti.

Tür: Hikâye, roman

Öne çıkan eserleri: Zorlu Geçit, Cemile, Selvi Boylum Al Yazmalım, Toprak Ana, Beyaz Gemi

Bir alıntı: "Asıl mesele de bu işte. Zaman ne kadar geçerse geçsin, bazı konularda hiçbir şeyi değiştirmez. Elinden malını mülkünü, varını yoğunu alsalar, bundan ölmezsin. Bunları yine edinebilirsin. Ama senin onurunu kırar, ruhunu öldürürlerse, işte buna çare yoktur..."