https://tamadres.com/media/magefan_blog/buket-uzuner-eserleri.jpg

Buket Uzuner

Buket Uzuner
Ekleme Tarihi: Ocak 13, 2021

Buket Uzuner Kimdir?

1955 yılında Ankara’da dünyaya gelen yazar Buket Uzuner, 1976 yılında Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Norveç ve ABD’de Biyoloji ve Çevre Bilim eğitimi aldı. Türkiye’de ve yurt dışında üniversitelerde araştırmacı olarak çalıştı. Bulunduğu ülkelerde garsonluk, çocuk bakıcılığı ve çevirmenlik yapan Buket Uzuner, özel sektörde turizm ve reklamcılık alanlarında da faaliyet gösterdi. İki Yeşil Susamuru kitabı başta olmak üzere kaleme aldığı her eseriyle günümüzün en çok okunan yazarlarından biridir.

Buket Uzuner’in ilk öyküsü olan Efendi, 1955 yılında Dönemeç adlı dergide yayımlandı. Sonraki zamanlarda hikâye ve yazıları çeşitli dergilerde yer aldı. Kaleme aldığı eserleri onlarca dile çevrilen Buket Uzuner romanlarıyla ve hikâyeleriyle pek çok ödül kazandı. 1993 yılında Balık İzlerinin Sesi romanıyla Yunus Nadi Roman Ödülü’ne ve 1998 yılında Kumral Ada Mavi Tuna romanı ile İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Ödülü’ne layık görüldü. 1996 yılında ABD Iowa Üniversitesi’nin onur üyesi olan yazar, Cumhuriyet’in 75 Başarılı Kadın’ından biri unvanına sahip oldu.

Kuzey Sahra Afrikası, Kuzey Amerika, Avrupa’da tren yolculukları yaparak gezi yazıları kaleme alan Buket Uzuner ilk çocuk kitabını 2017 yılında yayımladı. Romancı, hikâyeci, gezi yazarı ve çevre bilimci kimliğiyle Çağdaş Türk Edebiyatı’nda önemli bir yer edinen yazarın kitapları, çok satanlar arasında yer almaya devam ediyor. Buket Uzuner’in eserlerinde kullandığı dilin güzelliği ve konuşulan Türkçeyi yansıtmasıyla birlikte ayrıntılara verdiği önem de dikkat çekiyor.


Buket Uzuner’in Eserleri


İki Yeşil Susamuru

Balık İzlerinin Sesi

Kumral Ada Mavi Tuna

Yolda

Uzun Beyaz Bulut: Gelibolu

Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları – Su

Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları – Toprak

Bir Yılbaşı HikâyesiBuket Uzuner’den Bir Alıntı


‘’ Yaşam güçtür, evet yaşam güçtür. Ama bir kez bu gerçeği içtenlikle anlar ve kabul edersek, yaşam artık güç gelmeyecektir bize, çünkü bir kez kabullenilen gerçek artık sorun olmaktan çıkar. ‘’ – İki Yeşil Susamuru

 
 

Tüm Kitapları Göster

Buket Uzuner Kitapları

-%35
Ürünü İncele
Gelibolu
Buket Uzuner Everest Yayınları
71,50 ₺110,00 ₺
-%35
Ürünü İncele
Yolda
Buket Uzuner Everest Yayınları
29,25 ₺45,00 ₺
-%35
Ürünü İncele
İstanbullu
Buket Uzuner Everest Yayınları
58,50 ₺90,00 ₺


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

Etiketler: