Bertrand Russell

Bertrand Russell
Ekleme Tarihi: Ocak 13, 2021

Britanyalı filozof, matematikçi, tarihçi, toplum eleştirmeni Bertrand Arthur William Russell 8 Mayıs 1872’de Momouthshire yakınlarında dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimini doğduğu yerde gören yazar, 1890’da girdiği Cambridge Trinity College’de felsefe, matematik ve ahlak okudu ve 1893’te dereceyle mezun oldu. 1895 sonlarına doğru akademi üyesi olan Russell 1896’da yayımladığı ilk kitabı “Alman Sosyal Demokrasisi” ile hayatı boyunca sürdüreceği politik ve sosyal teorilerin ilk işaretini vermiş oldu. 1900’ün başlarında İngilizlerin “idealizme karşı isyanı”nın öncü isimlerinden olan Russell, Trinity’de matematiğin temelleri üzerine yoğun çalışmalara başlayıp kümeler kuramına meydan okuyan “Russell Paradoksu"nu (Russell’s paradox) keşfetti. 1903’te “Matematiğin İlkeleri” (The Principles of Mathematics) adlı kitabı yayımlandı. Gottlob Frege ve Ludwig Wittgenstein ile birlikte analitik felsefenin kurucusu kabul edilen yazarın, 1905’te Mind adında bir felsefe gazetesinde “İfade Üzerine” (On Denoting) adlı denemesi yayımlandı. 

1910 yılında Cambridge Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başlayan Russell, Birinci Dünya Savaşı döneminde savaş karşıtı söylemleriyle serbest ticareti ve antiemperyalizmi desteklemesi nedeniyle hapishanede yattı. Adolf Hitler'e karşı kampanyalar düzenleyip, Stalinci totalitarizmi eleştiren yazar, Vietnam Savaşı'ndaki tutumu sebebiyle Amerikan Hükümetini suçladı. Nükleer silahsızlanmanın savunucularından olan yazarın son eylemlerinden biri de İsrail'in Orta Doğu'daki ülkelere karşı izlediği tutumu eleştirdiği bir bildiri yayınlaması oldu.

9 Haziran 1949’da Liyakat Nişanı (Order of Merit) ödülüne layık görülen yazar 1950’de ise insan haklarını ve düşünce özgürlüğünü savunduğu yazılarıyla Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi oldu. Yazar 2 Şubat 1970’te hayatını kaybetti.

Tür: Matematik, felsefe

Öne çıkan eserleri: Principia Mathematica (Alfred North Whitehead ile birlikte), Batı Felsefesi Tarihi, Neden Hristiyan Değilim, Evlilik ve Ahlak, Mutlu Olma Sanatı

Bir alıntı: “Futbol maçı seyretmeyi seven, sevmeyenden daha üstündür. Okumaktan hoşlanan, hoşlanmayandan daha da çok üstündür, çünkü kitap okuma fırsatı, maç seyretme fırsatından daha sık ele geçer. Bir insan ne kadar çok şeye ilgi duyarsa, o kadar çok mutlu olma olanağına kavuşur ve o derece az kaderin insafına bağlı olur, çünkü bu ilgilerden birini yitirecek olsa, bir diğerine yönelebilir. Hayat her şeye ilgi beslenemeyecek kadar kısadır ama günlerimizi dolduracak kadar çok şeyle ilgilenmemiz iyi olur.”

Tüm Kitapları Göster

Bertrand Russell Kitapları


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

Etiketler: