Barış Pehlivan

Barış Pehlivan
Ekleme Tarihi: Ocak 13, 2021

Türk gazeteci ve yazar Barış Pehlivan, 10 Temmuz 1983’te dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olan yazar, 2004’te Leman Dergi Grubu’nun Kaçak Yayın adlı dergisinde muhabirlik yaptı. CNN Türk televizyon kanalında yayınlanan bazı belgesellerde asistanlık, yönetmen yardımcılığı ve editörlük yapan Pehlivan 2005–2010 yılları arasında Türkiye'nin yakın tarihine yansıyan 250’den fazla olayın tanıklarıyla anlatıldığı “Oradaydım” belgeselini ekrana taşıdı. 12 Eylül sonrası Diyarbakır Cezaevi’nde yaşanan olayları ekrana getirmesi üzerine kendisine ‘Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik Etme’ suçundan dava açıldı. Pehlivan, ikinci duruşmada beraat etti. 14 Şubat 2011’de Ergenekon Soruşturması kapsamında OdaTv Davası nedeniyle gözaltına alındı. Gözaltında üç gün kaldıktan sonra tutuklanan Pehlivan, Barış Terkoğlu ile birlikte cezaevindeyken “Sızıntı (Wikileaks'te Ünlü Türkler)” adlı kitabı kaleme aldı. Kitap 2012’de yayınlanıp çok satanlar listesine girdi. 14 Eylül 2012’de bulunan dosyaların OdaTv çalışanlarına ait olmadığı kanıtlanarak beraat etti.

2015’te Barış Terkoğlu ile birlikte yazdığı “Mahrem: Gizli Belgelerde Türkiye'nin Sırları”, 2019’da ise yine ikilinin imzasını taşıyan “Metastaz” adlı kitapları yayımlandı. Yazar 2007 yılından beri Odatv.com haber sitesinin genel yayın yönetmenliğini yapıyor.

Tür: Siyaset

Öne çıkan eserleri: Sızıntı, Mahrem

Bir alıntı: “Evet, Türkiye Cumhuriyeti'nin kılcal damarlarında yeniden başka tarikatlar örgütleniyordu. O tarikatların üniforma giymiş müritleri, devletin yeni sahibi olmak için sabırla, sessizce ve gizlice bekliyordu.”

Tüm Kitapları Göster

Barış Pehlivan Kitapları


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş