1915 yılında İstanbul Heybeliada'da dünyaya gelen Aziz Nesin, 1935 yılında Kuleli Askeri Lisesi'ni bitirdi. 1937 yılında ise Ankara'da Harp Okulu'nu tamamlayarak teğmen oldu. Bir yandan Güzel Sanatlar Akademisi Süsleme Bölümü'nde öğrenim görmeye devam ederken; 1939 yılında Askeri Fen Okulu’nu bitirdi. Eğitimini tamamlamasının ardından orduya katılan Aziz Nesin, görevi devam ederken yetkisini kötüye kullandığı suçlamasıyla görevinden uzaklaştırıldı. Bir süre bakkallık ve muhasiplik gibi işler yaptı. Sonrasında gazetecilik yapmaya başlayan Aziz Nesin, 1945 yılında Sedat Simavi’nin çıkardığı Yedigün adlı dergide redaktör ve yazar olarak çalıştı. Oyun yazarlığı da yapan Nesin, kendi başına yayımlamış olduğu "Zübük " isimli dergisinden başka çeşitli dergiler de çıkardı. 1946 yılında Sabahattin Ali ile birlikte çıkardığı mizah gazetesi olan Marko Paşa büyük ses getirdi. Röportaj, fıkra ve öyküleri çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanan Aziz Nesin, edebiyat dünyasında kısa sürede çok tanınan bir mizah yazarı haline geldi. İtalya’da yapılan Uluslararası Gülmece Yarışması’nda “Kazan Töreni” isimli öyküsüyle 1956 yılında Altın Palmiye Ödülü’nü kazandı. “Fil Hamdi” adlı öyküsüyle ikinci kez Altın Palmiye Ödülü’nü kazanan yazar, sonraki yıllarda da çeşitli ödüller elde etti. 1972 yılında kimsesiz çocukların ihtiyaç ve eğitimlerini karşılaması amacıyla Nesin Vakfı’nı kurdu. Nesin, tüm kitaplarının gelirini bu vakfa bağışladı. 1978 yılında "Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz" isimli romanıyla Madaralı Roman Ödülü'nü kazandı. 1995 yılında hayatını kaybeden Aziz Nesin geride, uzun yıllar süren mücadelesi ve sayısız başarısıyla birlikte Nesin Vakfı’nı bıraktı.
Kitaplarında doğal bir anlatımla, toplumdaki zıtlıkları ve siyasal çatışmaları ele alan Aziz Nesin, mizahı yıkıcılık olarak nitelendirirken; halk yararına kullanılan mizahın olumlu etkisi olabileceğini düşünüyor ve eserlerine de bunu yansıtıyordu. 

Tür: Roman, Hikaye, Masal, Fıkra, Gezi Yazıları, Çocuk Kitapları, Oyun, Anı, Şiir 

Öne çıkan eserleri: Kadın Olan Erkek , Gol Kralı Sait Hopsait , Erkek Sabahat , Saçkıran , Zübük , Şimdiki Çocuklar Harika , Tatlı Betüş, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

Bir alıntı: "Sanatın işlevi?... Bu konuda başkalarınınkine uymayan düşünceler içindeyim... Sanatçının kendini, kendi sınıfıyla özdeşleştirmesi koşuluyla, sanatın işlevi, sanatçının kendini dışlaması, varlaması, ortaya koyması demektir. Sınıfıyla özdeşleşmiş olduğundan, kendini anlatırken sınıfını anlatmış olur. "