Ünlü gazeteci ve yazar Ayşe Kulin, 26 Ağustos 1941’de dünyaya geldi. İlkokulu Ankara’da, liseyi ise İstanbul’da Amerikan Kız Koleji Edebiyat Bölümü’nde okudu. 1961’de mezun olup yazar olmaya karar verdi. Aynı yıl evlendi, kısa süre içinde çocuk sahibi olunca üniversite eğitimi göremedi.  Sinema, televizyon ve reklam filmlerinde senarist, sahne yapımcısı ve sanat yönetmeni olarak çalıştı. Ayrıca gazete ve dergilerde editörlük ve muhabirlik yaptı. 1984’te öykülerinden oluşan ilk kitabı “Güneşe Dön Yüzünü”  yayınlandı. Kitaptaki “Gülizar” isimli öyküyü “Kırık Bebek” adıyla senaryolaştırdı ve bu film ile 1986’da Kültür Bakanlığı Ödülü'ne layık görüldü. 1986’da “Ayyaş ve Kiracıları” isimli dizinin sanat yönetmenliğini ve sahne yapımcılığını üstlendi ve bu çalışmayla Tiyatro Yazarları Derneği En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’ne layık görüldü.  1996'da Münir Nureddin Selçuk'un hayatını kaleme aldığı "Bir Tatlı Huzur" kitabını yazdı. Yazdığı "Foto Sabah Resimleri" öyküsü ile aynı yıl Haldun Taner Öykü Ödülü’ne layık görüldü. Sonraki yıl aynı öyküsü ile Sait Faik Hikâye Armağanı ödülünü de aldı.

1997’de Aylin Devrimel' in hayatını kaleme aldığı “Aylin” isimli biyografik romanı yazdı. Bu kitapla çok geniş kitlelere ulaşan Kulin, İstanbul İletişim Fakültesi Yılın Yazarı Ödülü’nün sahibi oldu.  1999’da yazdığı “Sevdalinka” romanı İstanbul İletişim Fakültesi tarafından Yılın Romanı seçildi. 2001'de doğudaki yaşanan dramın kökenini ve cumhuriyet tarihi içindeki nedenlerini konu alan romanı "Köprü" yü yazdı. Bu romanı 2006 yılında bir tv dizisine uyarlandı. 2002’de İkinci Dünya Savaşı’nda Yahudileri soykırımdan kurtaran Türk diplomatlarının kahramanlıklarını bir aşk öyküsüyle anlatan "Nefes Nefese" adlı romanını yazdı. Kitap 34 ülkede yayınlandı. Aynı yıl “Babama” isimli otobiyografi kitabını yazdı.

2004'te "Gece Sesleri" romanını yazdı ve roman 2008'de televizyon dizisine uyarlandı. 2009'da Türkan Saylan'ın hayatını konu alan romanı "Türkan" ı yazdı ve bu biyografik romanı da 2010'da televizyon dizisine uyarlandı. 2008’de "Sit Nene’nin Masalları" adlı çocuk kitabını yazdı. 2011’de eşcinsellik temalı romanı "Gizli Anların Yolcusu", 2016’da “Kanadı Kırık Kuşlar” adlı romanları yayımlandı. Yazarın son kitabı “Her Yerde Kan Var” 2020’de yayımlandı.

Tür: Deneme, roman, öykü, biyografi, araştırma

Öne çıkan eserleri: Güneşe Dön Yüzünü, Aylin, Sevdalinka, Füreya, Nefes Nefese, Türkan

Bir alıntı: “Ölüm haberi vermek, ölüm haberi almaktan çok daha zormuş meğer. İnsanın yüreğine bir suçluluk hissi gelip oturuyor, sanki o kişinin ölümüne kendi sebep olmuş, sanki dudaklarından dökülmese, bir cümle haline gelmese, ölmüş olan yaşamına devam edecekmiş gibi geliyor.”