Arthur Schopenhauer

Arthur Schopenhauer
Ekleme Tarihi: Ocak 13, 2021

Arthur Schopenhauer varlıklı bir ailenin çocuğu olarak 1788 yılında Litvanya Birliği’nde dünyaya geldi. Ailesiyle Hamburg’a taşınmasının ardından özel bir okulda eğitim alan Schopenhauer aldığı eğitimi yeterli bulmayarak daha iyi bir liseye devam etmek istediğinde, babası Avrupa ülkelerinde genel bir eğitim seyahati yapmasını ve öyle karar vermesini önerdi. Schopenhauer Fransa, Hollanda, İsveç, İsviçre, Prusya ve İngiltere‘ye gitti. Göttingen Üniversitesi‘nde önce tıp eğitimi almaya başlasa da sonrasında felsefeye yönelerek Berlin Üniversitesi‘nde felsefe eğitimi aldı. Doktorasını 1813 yılında Jena Üniversitesi‘nden aldı. İlk okuyucularından biri Johann Wolfgang von Goethe oldu. 1819 yılı başında, en önemli eseri olan “İstenç ve Tasarım Olarak Dünya” (Die Welt als Wille und Vorstellung) adlı kitabı yayımlandı. 1820 yılında Berlin Üniversitesi'nde eğitmen olarak çalışmaya başladı. Filozof, yazar ve eğitmen olan Schopenhauer, Alman felsefe dünyasındaki ilk isimlerdendi. 
Dünyanın anlaşılmaz ve akılsız prensipler üzerine kurulu nedenselliklerinin olduğunu söylemesiyle dikkat çeken Schopenhauer, Nietzsche'nin de ilk akıl hocasıydı. Kolera hastalığı salgını nedeniyle 1831 kış mevsimini Frankfurt'ta geçiren Schopenhauer 1833 yılında hayatının geri kalan kısmını da geçireceği Frankfurt'a yerleşti. Bu döneme dair yazdıkları dikkate değerdi. Akciğer iltihaplanmasına yakalanan Arthur Schopenhauer 1860 yılında hayatını kaybetti. ''Aşkın Metafiziği'', ''İsteme ve Tasarım Olarak Dünya'', ''Parerga ile Paralipomena'', ''Ruh Görme Üzerine'', ''Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar'', ''Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine' , ''Seçkinlik ve Sıradanlık Üzerine'', ''Hayatın Anlamı'', ''Haklı Çıkma Sanatı'', ''Hiçliğin Mutlu Sessizliği'', ''Akıl Zayıflığı'', ''Dünyanın Istırabı Üzerine'' yazarın okunmaya değer eserleri arasında yer alıyor. 

Tür: Felsefe

Öne çıkan eserleri: İsteme ve Tasarım Üzerine Dünya 

Bir alıntı: ''Tüm gerçekler üç aşamadan geçer. Önce alaya alınırlar; sonra kendilerine şiddetle karşı çıkılır; ve son olarak ise doğruluklarının çok açık olduğu ilan edilir.''

 

Tüm Kitapları Göster
Yazarın Kitapları
-%35
Ürünü İncele
Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar
Arthur Schopenhauer Alfa Yayınları
17,55 ₺ 27,00 ₺

24 Saat içinde Kargoda

-%30
Ürünü İncele
Aforizmalar
Arthur Schopenhauer Arya Yayıncılık
11,20 ₺ 16,00 ₺

24 Saat içinde Kargoda

-%20
Ürünü İncele
Tartışma Sanatının İncelikleri
Arthur Schopenhauer Say Yayınları
16,00 ₺ 20,00 ₺

24 Saat içinde Kargoda

-%20
Ürünü İncele
Düşüncenin Çağrısı
Arthur Schopenhauer - Martin Heidegger - Immanuel Kant Say Yayınları
12,00 ₺ 15,00 ₺

24 Saat içinde Kargoda

-%20
Ürünü İncele
Felsefe Tarihinden Kesitler
Arthur Schopenhauer Say Yayınları
14,00 ₺ 17,50 ₺

24 Saat içinde Kargoda

-%25
Ürünü İncele
Mutlu Olma Sanatı
Arthur Schopenhauer Can Yayınları
6,38 ₺ 8,50 ₺

24 Saat içinde Kargoda


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş