Akilah ismiyle bilinen yazar Azra Kohen (Özge Azra Sarızeybek), 1979 yılında İzmir’de dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi’nde Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun olup, sonrasında Kanada'da Ottawa Üniversitesinde Üçüncü Dünya Ülkelerine Yardım Ekonomisi Bölümü’nü bitirdi. Okuma aşkını "Bu dünyaya öğrenmek için geldik" diyerek ifade eden Azra Kohen, yüksek lisansını Liverpool Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Bölümü’nde tamamladı.

2013’te ilk yazdığı psikolojik gerilim romanı “Fi” yayımlandı. Fi’nin ateş, güzellik, ihtiras anlamına geldiğini belirten yazar bu eseriyle okuyucunun büyük ilgisini çekti. Kitabın defalarca tekrar baskısı yapıldı. Devamında adının suyun buz hali, yaşam enerjisi anlamına geldiğini söylediği  “Çi” yi 2014’te, topraktan başını uzatan filiz, yani hayat anlamına geldiğini söylediği “Pi”yi yazdı. Bu üç kitap uzun süre çok satanlar listesinde kaldı ve 2016 yılının en çok konuşulan kitap serisi oldu. Seri 2017 yılında Ay Yapım tarafından “Fi” adıyla bir internet dizisine uyarlandı.

Azra Kohen 2016’da onaylanmış bilimsel verilere dayandırarak yazdığı “Aeden” adlı romanıyla okurlarının karşısına çıktı ve beklediği ilgiyi gördü. 2018’de Elele Avon Yılın Yazarı Ödülü’ne layık görüldü. 1930’lu yılların Türkiyesini konu aldığı "Gör Beni" 2019'da yayınlandı. Okuyucusunun merakla beklediği kitap çok sevildi ve defalarca basıldı.

Tür: Roman

Öne Çıkan Eserleri: Fi, Çi, Pi, Gör Beni

Bir Alıntı: "Dışarıdan delilik olarak görülebilen şeyler, içine girildiğinde hak verilen durumlar haline gelebiliyordu bu hayatta. Sadece bakış açınızı değiştirmeniz yeterliydi."