https://tamadres.com/media/magefan_blog/ahmet-um_t-kitaplari.jpg

Ahmet Ümit

Ahmet Ümit Ahmet Ümit
Ekleme Tarihi: Haziran 09, 2020

Ahmet Ümit Kimdir?

1960 yılında Gaziantep’te dünyaya gelen yazar Ahmet Ümit, Marmara Üniversitesinde gördüğü Kamu Yönetimi eğitiminden sonra 1985-1986 yılları arasında, Moskova’da Sosyal Bilimler Akademisi’nde siyaset eğitimi aldı. 1989 yılında şiirlerini Sokağın Zulası adlı kitabıyla yayımlayan Ahmet Ümit, 1990 yılında Yine Hişt adıyla bir kültür sanat dergisi çıkardı. Ahmet Ümit’in şiirleri, öyküleri ve yazıları Adam Sanat, Yine Hişt, Öküz ve Cumhuriyet Kitap dergilerinde ve Yeni Yüzyıl Gazetesi’nde yayımlandı.

Ahmet Ümit’in ilk öykü kitabı Çıplak Ayaklıydı Gece 1992 yılında yayımlandı ve bu kitabıyla aynı yıl Ferit Oğuz Bayır Düşün ve Sanat Ödülü'nü aldı. Bu eserleri Bir Ses Böler Geceyi, Agatha’nın Anahtarı, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir adlı polisiye öykü kitapları izledi. Bunlar Ahmet Ümit en iyi kitapları arasında yer alıyor. 1993 yılında Çakalların İzinde adlı polisiye dizinin öykü ve senaryosuna da katkıda bulunan yazar gazete ve dergilerde polisiye roman yazarlarını inceleyen yazılar yazdı.

Masal Masal İçinde ve Olmayan Ülke kitapları ile çocuklara ve büyüklere yönelik, farklı bir tarz denemesinde bulunan Ahmet Ümit’in ilk romanı Sis ve Gece 1996 yılında yayımlandı. Roman, polisiye edebiyat alanında büyük yankı uyandırdı ve bir başyapıt olarak değerlendirildi. Kitap Yunanistan’da da yayımlandı ve yabancı dile çevrilen ilk Türk polisiye romanı olma özelliğine sahip oldu. Sis ve Gece, Ahmet Ümit çok satan kitapları arasındaki yerini aldı.

Bu romanı, Kar Kokusu, Patasana ve Kukla, Kavim, Bab-ı Esrar, İstanbul Hatırası adlı kitaplar izledi. Kitapları yirminin üzerinde yabancı dile çevrilen Ahmet Ümit’in eserleri arasında çizgi romanlar da bulunuyor. Türkiye’de polisiye romanın daha iyi benimsenip, ilerlemesinde öncü bir isim olan Ahmet Ümit, toplumun içinde bulunduğu zaman ve koşullarına ayna tutuyor. Ahmet Ümit son kitabı Kayıp Tanrılar Ülkesi ile de çok satan kitaplar arasındaki yerini koruyor. Roman, çizgi roman, öykü, polisiye türünde eserler kaleme alan Ahmet Ümit’in kitapları severek okunuyor.


Ahmet Ümit Eserleri


Aşk Köpekliktir

Bab-ı Esrar

Beyoğlu'nun En Güzel Abisi

İnsan Ruhunun Haritası

Ninatta’nın Bileziği

Aşk Köpekliktir

Beyoğlu Rapsodisi

Kayıp Tanrılar Ülkesi

Elveda Güzel Vatanım

Sultanı Öldürmek

İstanbul Hatırası

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir


Ahmet Ümit Bir Alıntı


‘’ Şu dünyada iki tür insan vardır. Gördüğüne inananlarla, gördükleriyle yetinmeyip gerçeği arayanlar. ‘’

 

Tüm Kitapları Göster

Ahmet Ümit Kitapları


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

Etiketler: