1960 yılında Gaziantep’te dünyaya gelen Ahmet Ümit,  Marmara Üniversitesi’nde gördüğü Kamu Yönetimi eğitiminden sonra 1985-1986 yılları arasında, Moskova’da Sosyal Bilimler Akademisi’nde siyaset eğitimi aldı. 1989 yılında şiirlerini “Sokağın Zulası ”adlı kitabıyla yayımlayan Ahmet Ümit, 1990 yılında “Yine Hişt” adıyla bir kültür sanat dergisi çıkardı. Şiir, öykü ve yazıları Adam Sanat, Yine Hişt, Öküz ve Cumhuriyet Kitap dergilerinde ve Yeni Yüzyıl Gazetesi’nde yayımlandı. İlk öykü kitabı  “Çıplak Ayaklıydı Gece” 1992 yılında yayımlandı ve bu kitabıyla aynı yıl Ferit Oğuz Bayır Düşün ve Sanat Ödülü'nü aldı. Bu eserleri  “Bir Ses Böler Geceyi”, “Agatha’nın Anahtarı”, “Şeytan Ayrıntıda Gizlidir” adlı polisiye öykü kitapları izledi. 1993 yılında  "Çakalların İzinde" adlı polisiye dizinin öykü ve senaryosuna da katkıda bulunan yazar gazete ve dergilerde polisiye roman yazarlarını inceleyen yazılar yazdı. “Masal Masal İçinde” ve “Olmayan Ülke”kitapları ile çocuklara ve büyüklere yönelik, farklı bir tarz denemesinde bulunan yazarın ilk romanı “Sis ve Gece” 1996 yılında yayımlandı. Roman, polisiye edebiyat alanında büyük yankı uyandırdı ve bir başyapıt olarak değerlendirildi. Kitap Yunanistan’da da yayımlandı ve yabancı dile çevrilen ilk Türk polisiye romanı olma özelliğine sahip oldu. Bu romanı, “Kar Kokusu”, “Patasana ve Kukla” , “İnsan Ruhunun Haritası”, “Ninatta’nın Bileziği” , “Aşk Köpekliktir” , “Kavim” , “Bab-ı Esrar”, “İstanbul Hatırası”, “Beyoğlu Rapsodisi” ,“Beyoğlu’nun En Güzel Abisi” , “Sultanı Öldürmek” ve “Elveda Güzel Vatanım” adlı kitaplar izledi. Kitapları yirminin üzerinde yabancı dile çevrilen Ahmet Ümit’in eserleri arasında çizgi romanlar da bulunuyor.
Türkiye’de polisiye romanın daha iyi benimsenip, ilerlemesinde öncü bir isim olan Ahmet Ümit, toplumun içinde bulunduğu zaman ve koşullarına ayna tutuyor. 

Tür: Roman, Çizgi roman, Öykü, Polisiye

Öne çıkan eserleri: Aşk Köpekliktir , Bab-ı Esrar , Beyoğlu'nun En Güzel Abisi , Sultanı Öldürmek , İstanbul Hatırası , Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Bir alıntı: “Şu dünyada iki tür insan vardır. Gördüğüne inananlarla, gördükleriyle yetinmeyip gerçeği arayanlar.”