https://tamadres.com/media/magefan_blog/ahmet-altan-kitaplari.jpg

Ahmet Altan

Ahmet Altan
Ekleme Tarihi: Mart 23, 2023

Ahmet Altan Kimdir?


1980 döneminin en çok okunan yazarları arasında yer alan Ahmet Altan, 1950 yılında Ankara'da dünyaya geldi. Annesi Kerime Altan, babası gazeteci Çetin Altan'dır. 1959 yılında ailecek İstanbul'a taşındılar ve Ahmet Altan, ortaöğrenimini değişik okullarda devam etti. Eğitimine bir süre Robert Kolejinde devam ettikten sonra TED Ankara Kolejinde yatılı olarak okudu. Liseyi 1970 yılında İstanbul Kültür Kolejinde tamamladı. Üniversite eğitimine ise Orta Doğu Teknik Üniversitesinde başlayarak 1981 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde tamamladı ve gazeteciliğe başladı. Hayat Hanım başta olmak üzere pek çok başarılı esere imza atan Ahmet Altan kitapları ile birçok ödüle de layık görülmüştür.


Ahmet Altan’ın ilk edebî eseri, Paltolu Donkişot isimli iki kişilik piyesti. 1982 yılından itibaren roman ve deneme kitapları kaleme almaya başlayan Altan, ilk romanı Dört Mevsim Sonbahar’da postmodern öğeler kullandı ve üstkurmaca tarzıyla kaleme aldı. Bu romanıyla Akademi Kitabevi Roman Büyük Ödülü’nü kazandı.


Ahmet Altan’ın en iyi kitaplarından biri de Sudaki İz’dir. Kitabın müstehcen olduğuna karar verildi ve bu müstehcen kısımlar siyah bantla kapatılıp yeniden yayımlandı. Bir türlü vazgeçilmeyen eski sevgilisiyle yeni bir sevgili arasında duyguları gidip gelen yalnız birini anlatan Tehlikeli Masallar kitabı da yayımlandığı yılın en çok okunan kitapları arasında yerini aldı.


Uzun süredir hiç roman yazmamış bir romancıyı konu alan Son Oyun kitabını son romanından sekiz sene sonra yayımlayan Altan, Kılıç Yarası Gibi romanıyla Yunus Nadi Roman Ödülü’ne değer görüldü. Kılıç Yarası Gibi ve İsyan Günlerinde Aşk kitaplarındaki ailenin bireyleri, Ölmek Kolaydır Sevmekten kitabında günümüzde yaşayan torunları Osman ile konuşarak yeniden okuyucularla buluştular.


Roman ve deneme türünde eserler kaleme alan Ahmet Altan’ın kitapları okurlar tarafından ilgi görmeye devam ediyor.


Ahmet Altan Eserleri


Dört Mevsim Sonbahar

Sudaki İz

Yalnızlığın Özel Tarihi

Tehlikeli Masallar

Bir Hayat Bir Hayata Değer

Gece Yarısı Şarkıları

Kılıç Yarası Gibi

Dünyayı Bir Daha Görmeyeceğim

İsyan Günlerinde Aşk

Yabani Manolyalar

Aldatmak

En Uzun Gece

Son Oyun

Ölmek Kolaydır Sevmekten

Hayat Hanım


Ahmet Altan’dan Bir Alıntı


‘’ Neyi anladım biliyor musun, insanın hayallerini kaybetmesi kadar kendisini utandıracak hiçbir şey olmadığını. ‘’ 

Tüm Kitapları Göster

Ahmet Altan Kitapları

Ürünü İncele
Son Oyun
Ahmet Altan Everest Yayınları
Puan:
90,00 ₺150,00 ₺


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş