-%15
Bugün 225 kisi bu ürünü görüntüledi

Yaşlılıkta Beslenme

1. Hamur
Kapak: Karton
34,00 ₺ 40,00 ₺

24 Saat İçinde Kargoda

120 TL ve üzeri standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!


Puanınız

Yaşama hakkı insan haklarının başında yer alır. Bu hak, diğer haklarla birlikte kaliteli yaşama dönüştüğünde değer taşır. İnsan, sağlıklı ve üretken olduğu sürece yaşamının kalitesi yükselir. Sağlık sadece yatakta yaşıyor olmak değil, beden, akıl, ruh, ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir.

Yeterli ve dengeli beslenme, yaşamın her döneminde, uygun çevre koşulları ile birlikte insan sağlığının temelini oluşturur. Yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı doğumdan başlayıp yaşam boyu süren beslenme eğitimiyle kazanılır. Beslenme eğitimi bireylerin, beslenme konusundaki hatalı uygulamalarını bırakmalarını ve ellerindeki olanaklarını akılcı kullanmalarını sağlar. Böylece besin savurganlığı önlenirken, sağlıklı beslenme gerçekleşir. Birey değişik besinlerin besleyici değerlerini, hangi besinin hangisinin yerini tuttuğunu, değişik yaş ve çalışma durumdakilerin gereksinmelerini, besinlerin hazırlanması, pişirilmesi ve saklamasında temel olan beslenme ve sağlık kurallarının neler olduğunu bilir ve bildiklerini, uygulamaya aktarabilme alışkanlığını kazanırsa, sınırlı olanakla sağlıklı beslenme gerçekleşebilir.

Beslenme eğitimi anaokulundan başlayarak örgün eğitimin tüm basamaklarında sürdüğü takdirde amacına ulaşır. Bu nedenle öğretmenlerimizin beslenme konusunda bilgili olmaları ve uygulamalarıyla öğrencilerine önderlik etmeleri çok önemlidir. Diyetisyenler, başta yaşlı evleri, tedavi kurumları, okullar ve diğer kuruluşların beslenme işlerinden sorumlu olduklarından, yaşlıların uygun şekilde beslenerek yaşam kalitelerinin yükselmesinde, örgün eğitim ve medya yoluyla halkın bilinçlenmesinde etkindirler.

Kaliteli yaşamın temelleri çocukluk ve gençlik yıllarında atılır. Bu çağlarda kazanılan yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıkları, yaşa bağlı sağlık sorunlarının ortaya çıkışını geciktirir ve kaliteli yaşam süresini uzatır.

Bu kitabın, başta yaşlıların bakım ve beslenmesinden sorumlu olan aile bireyleri, sağlık personeli, eğiticiler, öğrenciler ve bu konuda bilgilenmek isteyen her yaştaki insana yardımcı olabileceği kanısındayım.

Prof. Dr. Ayşe Baysal

  • Kapak Türü: Karton
  • Yayın Dili: Türkçe
  • Sayfa Sayısı: 96
  • Basım Tarihi: Ocak 2016
  • Kaçıncı Baskı: 3.Baskı
  • Son Basım Tarihi: Aralık 2020
  • Ebat: 13,5 X 19,5

Yazarın Diğer Kitapları
Okurlarımız Bunları da Beğendi