Türkiye'de Siyasal Yaşam

Türkiye, ilk çeyreğine doğru gelmekte olduğumuz 21. yüzyılda ekonomik, siyasal ve toplumsal değişimini sürdürürken; giderek artan, farklılaşan ve çeşitlenen sorunlarla da karşı kar...
-20%

Türkiye'de Siyasal Yaşam

ISBN:9786053994619
Kağıt:1. Hamur
Kapak:Karton
Özel Fiyat 46,40 ₺ Regular Price 58,00 ₺
4 İş Günü İçinde Kargoda
%20 İndirim
Açıklama

Türkiye, ilk çeyreğine doğru gelmekte olduğumuz 21. yüzyılda ekonomik, siyasal ve toplumsal değişimini sürdürürken; giderek artan, farklılaşan ve çeşitlenen sorunlarla da karşı karşıya kalmaktadır. Eski sorunların geçmiş yüzyıldan bu yüzyıla taşındığı, askeri darbelerle kesintiye uğrasa da “çok partili demokratik bir sistemin” hâkim olduğu bir ülke görünümünde olan Türkiye demokrasisi için, tüm siyasal kurum ve kuralların işlediği, evrensel değerlerin yerleştiği bir yapılanmadan da söz etmek pek mümkün değil.
 
İşte bu kitabın temel amacı; Türkiye’nin siyasal ve toplumsal yapısını ele alırken, çoğulcu demokrasinin kökleşmesi yolunda varolan sorunların çözümü için canlı bir tartışma ortamı yaratmak ve buradan yola çıkarak kalıcı sonuçlar üretmektir.
 
Her biri kendi çalışma alanlarında yılların birikimine sahip değerli akademisyen ve yazarların; demokrasinin pekişme sürecinden, anayasa tartışmalarına, kuvvetler ayrılığından yargının bağımsızlığına, sivil toplum anlayışından siyasal katılmaya, etnik yapı ve siyasetten Kürt sorununa, kadın sorunlarından, medya ve siyaset, din ve siyaset ilişkilerine, eğitim sorunlarına kadar uzanan geniş bir çerçevede değerlendirmelerinin sunulduğu bu çalışma, bir başvuru kitabı olma niteliğini taşıyor.
 
Türkiye’de Siyasal Yaşam- Dün, Bugün, Yarın adlı bu eser ders kitabı olarak kullanılabileceği gibi, onun çok ötesine geçerek, Türkiye’nin mevcut sorunlarını aşıp, yeniden yapılanmasını kendine “dert edinenler” için bir anlamda rehber olma özelliğine de sahip. İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları olarak biz de derleyenin görüşlerine katılarak, “Umarız bu çalışma Türkiye’nin demokratikleşmesi için çaba harcayanlara sağlam gerekçeler de sunan bir kaynak olur” diyoruz.

YAZARLAR: Mehmet Kabasakal, Ergun Özbudun, Nur Uluşahin, Serap Yazıcı, İlter Turan, Ali L. Karaosmanoğlu, A. Argun Akdoğan, Ersin Kalaycıoğlu, Aydın Uğur, Itır Akdoğan, Haluk Şahin, Bahattin Akşit, Metin Heper, Yeşim Arat, Zehra F. Kabasakal Arat, Burhan Şenatalar, Ömer Faruk Gençkaya

Yazar Mehmet Kabasakal
Yayınevi İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları
Barkod 9786053994619
Cilt Durumu Ciltsiz
Kağıt Türü 1. Hamur
Kapak Türü Karton
Yayın Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 488
Basım Tarihi Ekim 2016
Kaçıncı Baskı 1.Baskı
Son Basım Tarihi Ekim 2016
Ebat 16 X 23
Yorumlar

Okurlarımız Bunları da Beğendi