Türkiye'de Mevzutlar Açısından Bağımsız Denetime Bakış

İşletmelerden bilgi akışı finansal tablolarla yapılmaktadır. Finansal tablolar ise çeşitli nedenlerle bilgi riski taşımaktadır. Güvenilir bilgiye olan ihtiyaç ise denetim olgusunu ...
-20%

Türkiye'de Mevzutlar Açısından Bağımsız Denetime Bakış

ISBN:9786054989607
Kağıt:1. Hamur
Kapak:Karton
Özel Fiyat 17,60 ₺ Regular Price 22,00 ₺
4 İş Günü İçinde Kargoda
%20 İndirim
Açıklama

İşletmelerden bilgi akışı finansal tablolarla yapılmaktadır. Finansal tablolar ise çeşitli nedenlerle bilgi riski taşımaktadır. Güvenilir bilgiye olan ihtiyaç ise denetim olgusunu yaratmıştır. Denetim kendi içerisinde yasalarla şekillenip genişlemeye başlamış ve bağımsız denetim olgusu oluşmuştur. Zaman içerinde tarihi finansal tabloların denetimi ve diğer güvence hizmetleri adıyla sunulan etki alanı gittikçe genişleyen bir meslek halini almıştır. Mesleğe yön veren ve onu şekillendiren ise mevzuattaki yeridir. 

6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu öncesinde kısmi etkisi bulunan bazı kuruluşlar sadece kendisine bağlı şirketlere yönelik yasal düzenleme yaparken bu kanun sonrasında bir gözetim kumruna ihtiyaç doğmuştur. Kamu Gözetim kurumu bağımsız denetimle ilgili yasal standartlar oluşturmak bağımsız denetçi ve denetim kuruluşuna yetki vermekle görevlendirilmiştir. 

Günümüzde Türkiye'de en geniş kapsamlı yasal düzen-lemeler KGK bünyesinde yapılmakla beraber SPK gibi kurumlar tarafından ek düzenlemeler de yapılabilmektedir.

Yazar Jale Sağlar
Yayınevi Karahan Kitabevi
Barkod 9786054989607
Cilt Durumu Ciltsiz
Kağıt Türü 1. Hamur
Kapak Türü Karton
Yayın Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 193
Basım Tarihi Ekim 2015
Kaçıncı Baskı 1.Baskı
Son Basım Tarihi Ekim 2015
Ebat 14 X 21
Editör Seyfi Karahan
Yorumlar

Okurlarımız Bunları da Beğendi