Sümerler

MÖ 4000 yıllarında Mezopotamya'da ortaya çıkan birçok medeniyetin temelini atan Sümerler, yazıyı bulan ilk toplumdur. Arazi ölçüleri ve onluk sistemi hayata geçirmenin yanı sır...
-25%

Sümerler

ISBN:9789944330473
Kağıt:1. Hamur
Kapak:Karton
Özel Fiyat 42,00 ₺ Regular Price 56,00 ₺
  ( 24 Saat İçinde Kargoda )
Sadece 1 adet kaldı
%25 İndirim
Açıklama

MÖ 4000 yıllarında Mezopotamya'da ortaya çıkan birçok medeniyetin temelini atan Sümerler, yazıyı bulan ilk toplumdur. Arazi ölçüleri ve onluk sistemi hayata geçirmenin yanı sıra, astronomi, tıp ve dil gibi pozitif öğretilerde de öncü olmuşlardır.

Tarihte ilk kez okul açma özelliğine sahiptirler ve böylelikle eğitimi evin dışına çıkararak, formal sisteme geçmişlerdir.

Sümerler; Kiş, Nippur, Zabalam, Umma, Lagaş, Eridu, Eruk ve Ur başta olmak üzere birçok büyük şehir kurarak yerleşik düzene sahip ilk site devletidir.

Bu medeniyet, gerçek anlamda 20. yüzyılda keşfedildi. Onlarla ilgili bilgilerimizi biçimlendiren kanıtların çoğu,

I. ve II. Dünya Savaşları arasında yapılan kazılarda gün yüzüne çıktı. Günümüzde Mezopotamya’nın bu sıradışı topluluğu hakkında yapılan yayınlar artık kütüphaneleri doldurmaktadır. Bu arada yüzlerce bilim insanı, Sümerlerin nereden geldikleri ve erken tarihlerinin seyri hakkında bilgi vermeden önce, onların yaşamları, dinleri ve kültürleriyle ilgili pek çok şeyi açıklayan binlerce çivi yazısını çözmek için uğraştılar ve halen uğraşmaktadırlar.

Helmut Uhlig, bu kitabında, elde edilen maddi verilerden hareketle, bir büyük uygarlığın kuruluşunu, gelişimini ve günümüze devrettiği kültürel-sanatsal mirasını inceleyerek, bizi keyifli ve öğretici bir tarih yolculuğuna çıkarıyor.

Yazar Helmut Uhlig
Yayınevi Totem Yayınları
Barkod 9789944330473
Cilt Durumu Ciltsiz
Kağıt Türü 1. Hamur
Kapak Türü Karton
Yayın Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 248
Basım Tarihi Şubat 2018
Kaçıncı Baskı 1.Baskı
Son Basım Tarihi Şubat 2018
Ebat 13,5 X 21
Çevirmen Nilgün Ersoy
Yorumlar

Okurlarımız Bunları da Beğendi