Sokrates'in Savunması

MÖ 399’un ilkbaharında, yetmiş yaşındayken dinsizlik ve gençlerin ahlakını bozma suçlamalarıyla Atina’da mahkeme önüne çıkarılan Sokrates “sözleriyle değil işleriyle” kendini savun...
-35%

Sokrates'in Savunması

ISBN:9786051710051
Kağıt:1. Hamur
Kapak:Karton
Özel Fiyat 11,70 ₺ Regular Price 18,00 ₺
  ( 24 Saat İçinde Kargoda )
%35 İndirim
TamAdres Yorumladı
Batıda felsefe tarihine yön vermiş başlıca düşünürlerden olan Platon bu ölümsüz eserinde, dinsizlikle ve gençlerin ahlakını bozmakla suçlanan Sokrates’in ünlü savunmasına yer verir. Gençleri felsefi düşünmeye yönlendiren ve Atina’nın önde gelenlerine yaptığı eleştirilerle düşmanlar kazanan Sokrates, hakikati aramak uğruna ölümü de göze alır. Sokrates’in Savunması, düşüncelerini özgürce ifade etmenin halen suç sayılabildiği günümüz dünyasında güncelliğini hiç yitirmeyecek bir başyapıt.
Açıklama

MÖ 399’un ilkbaharında, yetmiş yaşındayken dinsizlik ve gençlerin ahlakını bozma suçlamalarıyla Atina’da mahkeme önüne çıkarılan Sokrates “sözleriyle değil işleriyle” kendini savunur. Kendisini “ustalıkla” savunacak bir konuşmayı okumayı, öğrencilerinin ödeyeceği yüklü bir kefaleti ya da hayatının son günlerini sürgünde geçirmeyi reddederek bile isteye ölümüne yürür. Savunma yorumcular tarafından sıklıkla çok az, hatta hiçbir felsefi ana fikre sahip olmamakla eleştirilir. Oysa yukarıda sunula öykü Savunma’nın sadece kurgusal iskeletidir. Platon’un mahkeme önün çıkardığı Sokrates’in kendisinden çok, onun hakikati ortaya çıkarma yollandır. Hakikati araştırma yolları Sokrates’in ahlakının kurucu öğeleridir. Aslında Savunma diyalektiğin diyalektik bir gerekçelendirilmesini sunar. Platon’u: gözünde itham edilen de Sokrates'in uğruna öldüğü de bu yöntemdir. Sokretes’in yaşamı da ölümü de bu yöntemin başarısını ortaya koyar.
 

Yazar
Yayınevi Alfa Yayınları
Barkod 9786051710051
Cilt Durumu Ciltsiz
Kağıt Türü 1. Hamur
Kapak Türü Karton
Yayın Dili Türkçe
Orijinal Dili Eski Yunanca
Sayfa Sayısı 180
Basım Tarihi Ocak 2015
Kaçıncı Baskı 5.Baskı
Son Basım Tarihi Kasım 2020
Ebat 12 X 20
Twitter https://twitter.com/alfakitap
Facebook https://www.facebook.com/alfakitap
Instagram https://instagram.com/alfakitap
Çevirmen Erman Gören
Editör Eyüp Çoraklı
Yayın Yönetmeni Mustafa Küpüşoğlu
Grafiker Begüm Çiçekçi
Sayfa Tasarımı Zuhal Turan
Yorumlar

Okurlarımız Bunları da Beğendi