Savaş Bulmacası

John A. Vasguez'in Savaş Bulmacası kitabı, savaşın nedenleri konusunda son yirmi yıldaki en önemli bilimsel analizlerden birini sundu. Savaş Bulmacası Yeniden, onun bu çığır aç...
-10%

Savaş Bulmacası

ISBN:9786056419935
Kağıt:1. Hamur
Kapak:Karton
Özel Fiyat 40,50 ₺ Regular Price 45,00 ₺
5 İş Günü İçinde Kargoda
%10 İndirim
Açıklama

John A. Vasguez'in Savaş Bulmacası kitabı, savaşın nedenleri konusunda son yirmi yıldaki en önemli bilimsel analizlerden birini sundu. Savaş Bulmacası Yeniden, onun bu çığır açan çalışmasını, savaşın başlangıcı ve yayılması ile barışın koşulları konusundaki son araştırmaları inceleyip güncelleyerek kapsamını genişletmektedir. Vasguez, savaşların neden gerçekleştiğine dair bir örüntü bulunup bulunmadığını ve savaştan nasıl kaçınılabileceğini görmek amacıyla, savaşla bağlantılı unsurları sistematik olarak tanımlamakta ve göreli olarak eşit devletlerin, modern küresel sistemde savaşa karışmalarına dair tipik süreçleri betimlemektedir. Bu kitap, son yirmi beş yılda üretilen çok sayıda empirik bulguyu teorik temel olarak kullanmakta ve bu araştırma bulgularını, savaş ve barış hakkındaki bilimsel bilgiyi geliştirecek şekilde bir araya getirmektedir.

Savaş Bulmacası' na dair değerlendirmeler:

"[Vasguez], savaş ve barış hakkında, muazzam zenginliğe sahip, düşnce dolu ve kışkırtıcı açıklamalar ortaya koydu. ... Okuyucuya, dar ama sağlam bir yolda, savaşın karanlığında uzunca bir mesafe rehberlik etti ve tuttuğu meşale, daha fazla araştırma için hala doğru yola işaret ediyorolabilir. Savaş Bulmacası... hararetle önerilecek bir kitap."

- Arms Control

"...Savaşa dair bilimsel anlayışın gelişimi açısından zorlayıcı bir standart sunuyor. ... Savaş Bulmacası tamamen çözülmemiş olabilir; ama bugün, Richardson'ın başardığından ve hatta bu bağlamda Thucydides'in hayal bile edebileceğinden çok daha fazla parçasını anlıyoruz. Savaş Bulmacası, bu bilimsel ilerlemeye şahitllik ediyor. "

- Claudio Cioffi-Revilla, American Political Science Review

"Vasguez' in sentezi, devletlerin neden savaşa gittiğini daha iyi anlama konusundaki kolektif arayışımızda önemli bir ilerleme kaydediyor... Vasguez'in savaşa giden sürece dair yorumunu okuyan bir kişinin hayran mı yoksa eleştirmen mi olacağını bu süreçte göreceğiz. "

- William R. Thompson, The Internetional History Review

"Savaş bulmacası, siyasal realizme yönelik olarak hem teorik hem de uygulama açısından güçlü eleştiriler yöneltiyor."

- William J. Dixon, Mershon International Studies Review John A. Vasguez, Iniversity of Illinoist at Urbana-Champaign' de Uluslararası İlişkiler Bölümünde Thomas B. Mackie akademisyenidir.

Yazar John A. Vasguez
Yayınevi Uluslararası İlişkiler Kütüphanesi
Barkod 9786056419935
Orijinal Adı The War Puzzle Revisited
Cilt Durumu Ciltsiz
Kağıt Türü 1. Hamur
Kapak Türü Karton
Yayın Dili Türkçe
Orijinal Dili İngilizce
Sayfa Sayısı 468
Basım Tarihi Şubat 2015
Son Basım Tarihi Şubat 2015
Ebat 16 X 23
Çevirmen Haluk Özdemir
Yorumlar

Okurlarımız Bunları da Beğendi