-%25
Bugün 219 kisi bu ürünü görüntüledi

Satranç

10,50 ₺ 14,00 ₺

24 Saat İçinde Kargoda

95 TL ve üzeri standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!


Puanınız

Stefan Zweig, çok geniş bir psikoloji birikimini eserlerinde bütünüyle kullanmış ender yazarlardandır. Onun dünya edebiyatında bir biyografi yazarı olarak kazandığı haklı ünün temelinde de bu özelliği, yani yazarlığının yanı sıra çok usta bir psikolog olması yatar. 

Satranç, Zweig'ın psikolojik birikimini bütünüyle devreye soktuğu bir öyküdür ve bu öykünün baş kişileri, tamamen yazarın biyografilerinde ele aldığı kişileri işleyiş biçimiyle sergilenmiştir. 

Zweig ölümünden hemen önce tamamladığı birkaç düzyazı metinden biri olan Satranç'ı kaleme aldığı sırada, karısı Lotte Zweig ile birlikte göç ettiği Brezilya'da yaşamaktaydı. Satranç'ta da, olay yeri olarak New York'dan Buenos Aires'e gitmekte olan bir yolcu gemisini seçmiştir. Bu gemide tamamen rastlantı sonucu karşılaşan üç kişi: yeni dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic, sıradan bir satranç oyuncusu olan anlatıcı ve bir zamanlar çok usta bir satranç oyuncusu olan, ama hayli zamandır satrançtan uzak kalmış bulunan Dr. B., öykünün aktörleridir.

  • Kapak Türü: Karton
  • Yayın Dili: Türkçe
  • Sayfa Sayısı: 77
  • Basım Tarihi: Ocak 2016
  • Kaçıncı Baskı: 28.Baskı
  • Son Basım Tarihi: Ocak 2021
Dünya edebiyatının usta kalemlerinden Zweig’e sahip olduğu ünü kazandıran eserlerin başında gelen Satranç, Nazi toplama kamplarında akıl sağlığını satranç sayesinde koruyabilmiş Dr. B.’nin hazin öyküsünü anlatır. İntiharından kısa bir süre önce yayımladığı eseriyle Zweig, satranç tahtası üzerinden nasyonal sosyalizm ve faşizm hakkında imalarda bulunur. Gerilimli anlatımı ve kahramanlarının detaylı ruhsal çözümlemeleriyle Satranç, etkisinden uzun süre çıkamayacağın olağanüstü bir kitap.

Yazarın Diğer Kitapları
Okurlarımız Bunları da Beğendi