-%50
Bugün 319 kisi bu ürünü görüntüledi

Satranç

10,00 ₺ 20,00 ₺

2 İş Günü İçinde Kargoda

175 TL ve üzeri standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!


Puanınız

4 madde

Göster sayfa başı
 1. Yorumlayan : Gönderilme
  kurgusu çok iyi, heyecanla okudum ama keşke sonu öyle bitmeseydi
 2. Yorumlayan : Gönderilme
  Tek kelime ile muhtesemm!!! her sayfasını merak ederek okudum
 3. Yorumlayan : Gönderilme
  Bu kitapla Zweig hayranı oldum. harika bir psikolojik roman
 4. Yorumlayan : Gönderilme
  çevirisi çok iyi

4 madde

Göster sayfa başı

Stefan Zweig, çok geniş bir psikoloji birikimini eserlerinde bütünüyle kullanmış ender yazarlardandır. Onun dünya edebiyatında bir biyografi yazarı olarak kazandığı haklı ünün temelinde de bu özelliği, yani yazarlığının yanı sıra çok usta bir psikolog olması yatar. 

Satranç, Zweig'ın psikolojik birikimini bütünüyle devreye soktuğu bir öyküdür ve bu öykünün baş kişileri, tamamen yazarın biyografilerinde ele aldığı kişileri işleyiş biçimiyle sergilenmiştir. 

Zweig ölümünden hemen önce tamamladığı birkaç düzyazı metinden biri olan Satranç'ı kaleme aldığı sırada, karısı Lotte Zweig ile birlikte göç ettiği Brezilya'da yaşamaktaydı. Satranç'ta da, olay yeri olarak New York'dan Buenos Aires'e gitmekte olan bir yolcu gemisini seçmiştir. Bu gemide tamamen rastlantı sonucu karşılaşan üç kişi: yeni dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic, sıradan bir satranç oyuncusu olan anlatıcı ve bir zamanlar çok usta bir satranç oyuncusu olan, ama hayli zamandır satrançtan uzak kalmış bulunan Dr. B., öykünün aktörleridir.

 • Kapak Türü: Karton
 • Yayın Dili: Türkçe
 • Sayfa Sayısı: 77
 • Basım Tarihi: Ocak 2016
 • Kaçıncı Baskı: 28.Baskı
 • Son Basım Tarihi: Ocak 2021

Satranç Kitabı

Stefan Zweig ölmeden önce kaleme aldığı Satranç kitabı ile adeta dünyaya veda ediyor. Satranç kitabı, okurlarına bambaşka bir dünyanın kapılarını açıyor. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu kitabı gibi, iki arkadaşın New York’ten Buenos Aires’e giden gemiyle binmeleriyle başlayan bu kitap da okuru ilk sayfasından itibaren içine çekiyor. Tek solukta okunacak kitaplar arasında yer alan Satranç kitabını bitirmeden elinizden bırakamayacaksınız.

Satranç kitabının konusu, Nazi toplama kamplarında akıl sağlığını satranç sayesinde koruyabilmiş Dr. B.’nin hazin öyküsüdür. Etkileyici konusuyla uzun süre kitabın etkisinden çıkamayacaksınız. Satranç kitabı konusu, kurgusu, dili, anlatım tarzıyla günümüzün en çok okunan kitaplarından biridir. Stefan Zweig tüm kitapları gibi okurlar tarafından yıllar geçse de büyük bir heyecanla ve ilgiyle okunuyor. Siz de Satranç kitabını henüz okumadıysanız tamadres üzerinden uygun fiyat ve hızlı kargo avantajıyla satın alabilirsiniz.


Satranç Kitabı Ne Anlatıyor? Kısa Özeti


İki arkadaşın New York’tan Buenos Aires’e gitmek için bindikleri gemide pek çok gazeteci de vardır. Bunun nedeni ise dünyaca ünlü satranç şampiyonu Mirko Czentovic’in de gemide olmasıdır. Mirko Czentovic, anlama ve konuşma güçlüğü çeken bir çocuktu. Babası arkadaşlarıyla satranç oynarken izlemiş ve o da öğrenmiştir. Gittikçe büyük bir ün yakalayan Mirko, en sonunda dünya şampiyonu olarak başarısını taçlandırmıştır.

Gemiden bir satranç şampiyonu olduğu duyulur ve petrol zengini McConnor, Mirko’ya para karşılığı satranç oynamayı teklif eder. Mirko’ya karşı tüm satranç severlerin oynaması karşısında kabul eder. Mirko oyun sonunda rakiplerini mat eder ve bunu hazmedemeyen McConnor, bir oyun daha teklif eder. Tekrar yenilgi gelirken bir kişi, yaptıkları hamlenin yanlış olduğunu ve onun dediği hamleyi yaparlarsa yenecekleri söyler. Oyun sonunda beraberlik yakalanır. McConnor, bu hamleleri söyleyen Dr. B.’ye Mirko ile oynamasını teklif eder ancak Dr. B. bunun uzun zamandır satranç oynamadığını dile getirerek teklifi reddeder. Dr. B.’nin Mirko’yu yenmesini isteyen bir kişi, güverteye giderek onu ikna etmek ister. Güverteye giden kişiye Dr. B., neden bunu yapamayacağının hikayesini anlatır.

Sonunda Mirko ile bir el satranç oynamayı kabul eder. Oyunda yenileceğini anlayan Mirko, pes eder fakat Dr. B., bir el daha oynamak ister. Gereğinden fazla heyecanlanan ve sinirlenen Dr. B., sinir krizinin yeniden nüksedeceğini anlayınca oyunu bırakır.


Yazarın Diğer Kitapları
Okurlarımız Bunları da Beğendi