Sanat Dünyamız Sayı: 138

Vehbi Koç Vakfı'nın Çağdaş Sanat Çalışmaları üzerine Melih Fereli ile söyleşi Vehbi Koç Vakfı'nın kültür sanat danışmanı Melih Fereli, VKV'nin çağdaş sanata yaklaşım...
-25%

Sanat Dünyamız Sayı: 138

ISBN:.
Kağıt:1. Hamur
Kapak:Karton
Özel Fiyat 11,14 ₺ Regular Price 14,85 ₺
Stokta yok
%25 İndirim
%25 İndirim
Açıklama

Vehbi Koç Vakfı'nın Çağdaş Sanat Çalışmaları üzerine Melih Fereli ile söyleşi

Vehbi Koç Vakfı'nın kültür sanat danışmanı Melih Fereli, VKV'nin çağdaş sanata yaklaşımını, sanatçıya, sanat üretimine ve topluma destek bağlamında, evrensel değerlerle ve sürdürülebilirlik ilkesiyle yaptığı çalışmaları anlattı.

Söyleşiden alıntılar. Melih Fereli: 
-"Bu vizyon hem sanatsal hem hümanist değerlerin manzumesi vizyonu. Sanatsal üretim aslında böyle bir vizyonun sonucunda ortaya çıkar. Birtakım ortak insani, evrensel değerlere tutunduğumuz için o projenin peşinden koşar, bir söylem yapabilmek için o projeyi kotarmaya çalışırız."

-"İKSV'nin başındayken sanatsal bakışımı, sanatsal tecrübelerimi izleyicilerle paylaşabileceğim yeni ürünlere dönüştürme lüksüm vardı. Vehbi Koç Vakfı'nda da böyle oldu. Stratejik planın yazılmasında bana tanınan özgürlük ve vizyonumu ifade fırsatı, o vizyonun benimsenmesi sonucunda, ardışık bazı projelerin nasıl kotaralacağına ilişkin bir süreç başlattı."

-"Buzdağının suyun altındaki bölümü, her geçen gün bir katman daha aşağıya indikçe görüyoruz ki çok geniş ve bu bizi çağdaş sanat müzemize kadar ve hatta müzenin ötesine götürüyor. Müze dediğimiz aslında yine bir ara evre. Müzenin ötesinde de bir plan söz konusu."

-"İstanbul Bienali'ne sponsor olduk, bu çok önemliydi, çünkü bir kararlılık ifadesiydi. 'Biz VKV olarak çağdaş sanatta önemli bir oyuncu olmanın işaretlerini veriyoruz' mesajıydı bu. VKV olarak hem desteğini veriyoruz, hiçbir şekilde artistik müdahalede bulunmayacak bir özgürlük ortamı yaratıyoruz, hem de buradan kendi öğrendiklerimizle ve kuracağımız ilişkilerle Türkiye'deki sanatsal üretimi başka bir yere taşıyabilecek birtakım süreçleri başlatabilecek olduğumuzun işaretlerini veriyoruz."

-"2008 yılında Tanas'ın açılması kararıyla beraber ARTER'i de kurma kararı aldık. VKV olarak Tanas'ı beş yıl boyunca işleteceğimizi, bu arada ARTER'i açıp başarılı bir kulvara sokabilirsek Tanas'ın misyonunun öngördüğümüz gibi beş yılın sonunda tamamlanmış olacağını planlamıştık. Nitekim Tanas'tan iki yıl sonra ARTER'i açtık. ARTER'i açmamız bence İstanbul'daki kültürel yaşantının çehresini değiştirdi."

-"Vehbi Koç Vakfı Çağdaş Sanat Koleksiyonu'nun yaklaşık yüzde 45'i Türkiye'deki çağdaş sanatsal üretime odaklanıyor; Türkiye'ye komşu geniş bir coğrafyayı, Balkanlar'dan Doğu Akdeniz'e, Karadeniz Havzasını ve Kafkasları kapsayan bir biçimde Pakistan'a kadar olan Yakındoğu'yu içine alan bir yüzde 35'lik odağı var; geri kalan yüzde 25 de dünyanın diğer bölgelerinden." 

-"Müzede gerek sabit koleksiyonun sergilenmesi gerekse geçici sergilerle yapılacak kıyaslamalar bağlamında göreceğiz ki Türkiye'de çağdaş sanat 60'lı yıllardan itibaren Batı'daki söylemlere çok yakın bir karakter arz etmiş, ama Türkiye'de yeterince sahiplenilememiş veya anlaşılamamış." 

-"İşlevselliğe önem veren ve bina olarak, koleksiyona ev sahipliği yapacak mekânın sanatın, koleksiyonumuzun önüne geçme iddiası olmaması önemliydi bizim için. Mimar adaylarımızın hepsi önemli kültür merkezleri yapmış mimarlardı, ama biz bir tasarım seçmedik. Aday mimarlarla birkaç defa söyle?ı yaparak, birlikte çalışabilmecek miyiz sorusunun yanıtını aramaya başladık. Sonra tasarım önerileriniz ne olabilir dedik."

Yaşamı, Sanatı, Tanıklıkları ve Görüşleri üzerine Seyhun Topuz ile Söyleşi

Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi 24 Ekim-27 Aralık 2013 tarihleri arasında "Seyhun Topuz, 42 Yıldan Bir Seçki: 1971-2013" başlıklı sergiye evsahipliği yaptı. Ayşegül Oğuz, sanatçıyla yaşamı, akademi yılları, sanatı üzerine söyleşi yaptı.

"Bellek/Emek" dizisinde Prof. Dr. Nurhan Atasoy ile söyleşi

Nazlı Pektaş'ın hazırladığı "Bellek/Emek" serisi Türkiye kültür sanat hayatına yıllarca emek vermiş, katkılarıyla önemli yerler edinmiş araştırmacı, yazar, arkeolog, sanatçı vd isimleri konuk ediyor. Serinin bu sayıdaki konuğu Nurhan Atasoy oldu.

Söyleşiden alıntılar. Nurhan Atasoy:
-"Türkiye'de sanat tarihi eğitimi görüyorsanız, Bizans sanatını öğrenmeden yapmadan mezun olmamalısınız." 

- "Ben yazılmamış bilgiler hakkında notlar almaya başladım, kendi kendime metot geliştirdim ve kendi kendime ilerledim."

Sanat Hayat Dizisinin 10. Yılında Ali Artun ile Söyleşi İletişim Yayınları'ndan çıkan ve kültürel eleştiri alanında eserlerin değerlendirildiği "SanatHayat" dizisinin 10. Yıldönümünde seriyi yöneten Ali Artun'la yapılan söyleşi de yer alıyor. 

Söyleşiden alıntı. Ali Artun: 
- "10 yıl sonra, çıkan 30 kitaba ve hazırlanmakta olan diğer 10 kitaba bakınca, SanatHayat'ın neden ve nasıl bir dizi olduğu daha berrak görülüyor. Geçen yüzyıl sonlarında baş gösteren tarih ve genel olarak bilgi konularındaki krizin aşılmasından sonra sanat tarihinde büyük bir canlanma oldu. Son derecede kapsamlı ve ontolojik, eleştirel bir sorgulama başladı."

138. sayıda ayrıca:

-Fotoğraf üzerine hatırda kalır bir arşiv oluşturan Geniş Açı dergisi Refik Akyüz ve Serdar Darendeliler'in emekleri sayesinde çıkmış, ülkemizde fotoğrafla ve sanatla ilgilenenler tarafından yıllarca takip edilmişti. Sanat Dünyamız'ın bu sayısında Serdar Darendeliler geçen Kasım ayında Paris'te fotoğrafın izinde geçen günlerini yazdı. 

- ABD'de gündemdeki sanat konularından biri performans sanatçısı Marina Abramoviç tartışması. New York'ta yaşayan ve çalışan Kunter Kula bu tartışmanın nedenlerini ve gidişatını anlattı.

-Arjantin doğumlu sanatçı Mika Rottenberg kurgu ile gerçek arasındaki sınırları flulaştıran videoları aracılığıyla sonu olmayan hikâyeler anlatıyor. Cem Bölüktaş değerlendirdi.

-"Resmimin düzlemi 'Karagöz'ün hayal perdesidir' diyen sanatçı Arslan Eroğlu'nın yeni sergisi Artisan Sanat Galerisi'nde Ekim 2014'te izlendi. Pelin Özer anlattı.

Yazar Kolektif
Yayınevi Yapı Kredi Yayınları
Cilt Durumu Ciltsiz
Kağıt Türü 1. Hamur
Kapak Türü Karton
Sayfa Sayısı 96
Basım Tarihi Ocak 2014
Kaçıncı Baskı 1.Baskı
Son Basım Tarihi Ocak 2014
Ebat 13,5 X 21
Yorumlar

Okurlarımız Bunları da Beğendi