-%15
Bugün 618 kisi bu ürünü görüntüledi

Risk Yönetimi ve Sigortacılık

1. Hamur
Kapak: Karton
62,90 ₺ 74,00 ₺
Stokta Yok

120 TL ve üzeri standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!


Kategoriler

Puanınız

Elinizdeki kitap, sigortacılık mesleğini icra edenlere ve bu alanda ön lisans, lisans ve yüksek lisans eğitimi alan öğrencilere eğitim ve öğrenim süreleri boyunca bir rehber oluşturmak amacıyla hazırlanmıştır. 

Akademik bir disiplin olma yolunda henüz emekleme evresini yaşayan sigortacılık disiplini, ülkemizde ne yazık ki akademik doygunluğa ulaşamamıştır. Ülkemizde sigortacılıkla ilişkili bilgi üretme görevi ağırlıklı olarak sektör temsilcileri üzerinden yürümekte, sigortacılık lisans ve/veya yüksek lisans eğitimi alan akademisyen sayısı çok sınırlı düzeyde kalmaktadır. Türkiye'de sigortacılık eğitimi veren 2 yıllık meslek yüksekokulu sayısı yaklaşık 120, sigortacılık lisans eğitimi veren yüksekokul ve fakülte sayısı 5, lisansüstü eğitim veren kurum sayısı ise 3'tür. Buna ek olarak henüz bir doktora programına sahip olmayan sigortacılık disiplininin bir doçentlik kürsüsü de bulunmamaktadır. Dolayısıyla sigortacılık disiplinine ilişkin makale veya bildiri üretecek, kitap veya proje çalışması yürütecek akademik bir topluluğun oluşmasını beklemek en azından kısa vadede pek mümkün gözükmemektedir.

Akademik üretimin henüz emekleme döneminde olması nedeniyle, geçmiş dönemde piyasaya sürülen ders kitaplarının kalitesi de sorgulanmalıdır. Piyasadaki mevcut kitaplara saygı duymakla birlikte, en azından birçoğunun, bir öğrencinin akademik eğitimi boyunca düzenli olarak kullanabileceği nitelikte olmadığı görüşündeyiz. Ayrıca ulusal kaynakların büyük bir kısmının, uluslararası yazını takip etme konusunda yetersiz kaldığı görüşündeyiz. Başta ABD ve İngiltere olmak üzere gelişmiş ülkelerde sigorta teorisine ilişkin akademik çalışmaların nitelik açısından uluslararası kitlelere ulaştığı görülmektedir. Buna karşın piyasadaki sınırlı sayıdaki ulusal kaynağı referans alarak hazırlanmış çalışmalar, bilgi birikiminin kısır bir döngü içerisinde sürdürülmesine yol açmaktadır. Yeni bilgilerin ulusal literatüre taşınması için uluslararası literatürün takip edilmesi de bu anlamda önemlidir. 

Elinizdeki kitap, bu karamsar tabloya rağmen, sigortacılık disiplininin gelişmesi için yıllardır bilgi üreten, bu disiplinin içinden yetişmiş ve akademik üretime gönül vermiş bir grup araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Kitap, bir buçuk seneyi aşkın bir sürede tamamlanmış, kitabın bölümlerinin hazırlanmasında uluslararası yayınlardan önemli ölçüde faydalanılmıştır. Kitap birbirini anlamlı bir sıralamayla takip eden 24 bölümden oluşmaktadır. Bölüm yazarları, rastgele olarak değil, uzmanlık alanlarına göre konularla eşleştirilmiştir. Ayrıca kitapta içerik olarak örnek olay incelemelerine, araştırma problemlerine ve görsel anlatımlara yer verilmiştir. 

Kitabın 24 bölümünü sırsıyla şu konular oluşturmaktadır: Toplumsal yaşamda risk, risk yönetimine giriş, sigortacılığa giriş, sigorta gereksinimi ve temel prensipler, sigortacılığın tarihi, sigorta sözleşmesi-I, sigorta sözleşmesi-II, sigorta işletmelerinin organizasyonu, sigorta işletmelerinde fiyatlandırma, sigortacılıkta hasar yönetimi, sigorta işletmelerinin denetimi, sigorta işletmelerinde mali yeterlilik, reasürans, avrupa birliği'ne uyum sürecinde türk sigortacılığı, alternatif risk transfer sistemleri, hayat sigortaları, hayat sigortalarının aktüeryal temeli, yangın sigortaları, mühendislik sigortaları, nakliyat sigortaları, motorlu taşıt sigortaları, sorumluluk sigortaları, tarım sigortaları, sosyal sigortalar ve sorunlar.

  • Kapak Türü: Karton
  • Yayın Dili: Türkçe
  • Sayfa Sayısı: 706
  • Basım Tarihi: Eylül 2015
  • Kaçıncı Baskı: 2.Baskı
  • Son Basım Tarihi: Eylül 2015
  • Ebat: 19 X 27

Okurlarımız Bunları da Beğendi