Mütevatir Hadisler

Mütevatir haber meslesi bilgi felsefesi(epistomoloji) ile alakalı bir kavaramdır. Klasik islam bilgi teorisine göre bilginin kaynağı üçtür. Bunlar havas-ı selime (sağlam duyular), ...
-25%

Mütevatir Hadisler

ISBN:9786059853750
Kağıt:1. Hamur
Kapak:Karton
Özel Fiyat 13,50 ₺ Regular Price 18,00 ₺
2 İş Günü İçinde Kargoda
%25 İndirim
Açıklama

Mütevatir haber meslesi bilgi felsefesi(epistomoloji) ile alakalı bir kavaramdır. Klasik islam bilgi teorisine göre bilginin kaynağı üçtür. Bunlar havas-ı selime (sağlam duyular), akıl ve haber-i sadık (doğru haber)'dir. Haber-i sadık içerisinde yer alan haberlerden birisi de mütevatir haberdir. Sözlükte 'birbiri ardınca gelmek' anlamına gelen 'vetr' kelimesinden türeyen mütevatir kelimesi doğruluğu bizzat kendisinden mündemiç olan haber anlamında kullanılan bir kavramdır. Diğer haberlerin doğruluğunun bilinmesi haber dışında bir delile muhtaç iken, mütevatir haber'in doğruluğu bizzat kendindendir. 

İslam alimleri genel olarak mütevatiri 'yalan söylemek üzere ittifak etmesi aklen (yahut adeten) imkansız olan bir topluluk tarafından nakledilen haber'olarak tarif ederler. Haber herkes tarafından aynı lafızla nakledilmişse buna lafzi mütevatir denilir. Ancak aynı anlam farklı lafızlarla nakledilmişse buna manevi mütevatir denilir. Aslında 'Tevatür' dini bilginin nakli ile sınırlı olmayan genel bir bilgi kaynağıdır. Ancak dini bilginin doğruluğunun nakledilen haberin doğruluğu ile yakılan ilgili olması hasebiyle dini haberler bu kapsam içerisinde ele alınmıştır.

Yazar İmam Suyuti
Yayınevi Çıra Yayınları
Barkod 9786059853750
Cilt Durumu Ciltsiz
Kağıt Türü 1. Hamur
Kapak Türü Karton
Yayın Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 104
Basım Tarihi Kasım 2015
Kaçıncı Baskı 1.Baskı
Son Basım Tarihi Kasım 2015
Ebat 14 X 21
Çevirmen Mustafa Yıldız
Grafiker Yunus Karaaslan
Yorumlar

Okurlarımız Bunları da Beğendi