-%5
Bugün 513 kisi bu ürünü görüntüledi

Medeni Hukuk - 1 Başlangıç Hükümleri Kişiler Hukuku Ders Kitabı (Ciltli)

1. Hamur
Kapak: Sert Kapak
166,25 ₺ 175,00 ₺
Stokta Yok

175 TL ve üzeri standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!


Puanınız

Bilindiği gibi hukuk fakültelerinde lisans düzeyinde okutulan kitaplar, aslında bir ders kitabına göre çok detaylıdır. Bunda, öğretim üyelerinin her konuda mümkün olduğunca eksiksiz bilgi verme titizliklerinin de büyük bir etkisi vardır. Takdire şayan bu yaklaşım, öte yandan, çok hacimli ders kitaplarına yol açmakta ve öğrenciyi - doğrusu çoğu zaman- lisansüstü bilgiyi çalışmaya ve öğrenmeye zorlamaktadır. Bir yandan da, akademisyenlerin sıklıkla karşılaştığı gibi, o dönemki/seneki ders konuları genelde tamamlanamamakta ve bir şeyler hep eksik kalmaktadır. Örneğin, Medeni Hukuk-I derslerinde tüzel kişilere çok zor gelinir; gelinse bile dernek ve vakıfları ancak kuşbakışı geçilebileceği kadar zaman kalır.

İşte bu sorunları aşmak üzere, Medeni Hukuk alanında ders veren bir kısım öğretim üyeleri olarak bir araya gelmeye ve Medeni Hukuk-I (Başlangıç Hükümleri ve Kişiler Hukuku) ders kitabı hazırlamaya karar verdik.

Genelde bu alandaki ders kitapları 800-900 sayfa arasındadır. Bu durumda, 14 hafta üzerinden bir hesaplama yapıldığında haftada yaklaşık kitaptan 60 sayfa işlenmesi gerekir. Dersin haftada 4 saat olduğu düşünülürse, ders başına 15 sayfa düşer. Ancak bu hesap tam olarak başarılı olmaz. Zira ara sınav haftaları, kayıt haftaları, tatil günleri gibi rutin nedenlerle ders işlenmeyen haftalar olur. Öte yandan bu hesaplamada, pratik çalışmaların yapıldığı ders saatlerini de dikkate almak gerekir. Haftada veya on beş günde bir saatin de bu çalışmalara ayrılması idealdir. İşte tüm bu faktörleri dikkate aldığımızda, haftada ortalama 40 sayfa işlenmek üzere hazırlanmış bir eserin ders kitabı olarak uygun olacağını düşündük. Aslında yukarıda vurgulanan nedenlerle 12 haftalık aktif ders saati olacağı düşünülürse, hafta başına 35-40 sayfa düşecektir ki kanımca bu bile yüksektir, zira öğrencilere ders kitapları dışında bir şeyler okuyacak zamanı da aslında bırakmak zorundayız.

Bir başka mesele ise, Başlangıç Hükümleri ile Hukuk Başlangıcı dersleri arasındaki çakışmadır. Değişik kitaplarda farklı ağırlıkta olsa da, genelde, öyle bazı konular vardır ki hem hukuk başlangıcı hem de Başlangıç Hükümleri içinde anlatılmakta ve tekrara düşülmektedir. Hukukun anlamı, sosyal düzen kuralları içindeki yeri, genel olarak yaptırım türleri, yazılı hukuk kurallarının türleri ve hiyerarşisi, haklar ve türleri, hukuk kurallarının yorumu bu konulara örnektir. Biz konulara sayfa dağılımlarını yaparken bu hususu da dikkate aldık ve tekrarı olabildiğince önlemeye ve azaltmaya çalıştık.

  • Kapak Türü: Sert Kapak
  • Yayın Dili: Türkçe
  • Sayfa Sayısı: 540
  • Basım Tarihi: Ekim 2021
  • Kaçıncı Baskı: 1.Baskı
  • Son Basım Tarihi: Ekim 2021
  • Ebat: 16 X 23,5

Yazarın Diğer Kitapları
Okurlarımız Bunları da Beğendi