Matematiğin Kısa Tarihi

Günümüz toplumu matematik olmazsa işlevsiz kalır.  Televizyon, cep telefonu, devasa jet yolcu uçakları, araçlardaki uydu navigasyon sistemleri, tren tarifeleri, tıbbi tarayıcılar ...
-45%

Matematiğin Kısa Tarihi

ISBN:9786051713731
Kağıt:1. Hamur
Kapak:Karton
Özel Fiyat 23,10 ₺ Regular Price 42,00 ₺
  ( 24 Saat İçinde Kargoda )
%45 İndirim
Açıklama

Günümüz toplumu matematik olmazsa işlevsiz kalır. 
Televizyon, cep telefonu, devasa jet yolcu uçakları, araçlardaki uydu navigasyon sistemleri, tren tarifeleri, tıbbi tarayıcılar ve şu an bize çok doğal gelen her şey aslında matematiksel fikirlere ve yöntemlere dayanır. Matematik bazen bin yaşındadır, bazen geçtiğimiz hafta keşfedilmiştir. Çoğumuz matematiğin, modern teknolojinin mucizelerini mümkün kılmak için perde arkasında iş gördüğünün farkına bile varmaz. Bu kitap, matematiğin dört bin yıllık tarihinin önemli köşe taşlarını özetliyor. Sıfırı kim icat etti? Sanal sayılar gökdelenlerin çökmemesini nasıl engeller? Soyut cebir nasıl ortaya çıktı ve bugün nerelerde kullanılıyor? Ünlü matematikçi Ian Stewart, Babillilerin sayısal sembollerinden Fermat’nın teoremine, kaos kuramından Gödel’in tamamlanmamışlık teoremine kadar bugün hayatımızı etkileyen en önemli matematiksel kavramların anlamını tarihsel bir arka planda ortaya koyuyor.

“Zor konuları açık ve anlaşılır bir şekilde yazan Stewart, matematik, bilim ve teknoloji arasındaki ilişkileri herkes için özetliyor.”
—Library Journal 

“Harika bir matematik tarihi; en önemli konuları aydınlatıyor.”
—Waterstone’s Books Quarterly

Yazar Ian Stewart
Yayınevi Alfa Yayınları
Barkod 9786051713731
Cilt Durumu Ciltsiz
Kağıt Türü 1. Hamur
Kapak Türü Karton
Yayın Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 336
Basım Tarihi Kasım 2016
Kaçıncı Baskı 6.Baskı
Son Basım Tarihi Haziran 2020
Ebat 13,5 X 21
Çevirmen Sibel Sevinç
Editör Kerem Cankoçak
Grafiker Füsun Turcan Elmasoğlu
Yorumlar

Okurlarımız Bunları da Beğendi