Körlük

Gözat
Adı bilinmeyen bir ülkenin adı bilinmeyen bir kentinde, arabasının direksiyonunda trafik ışığının yeşile dönmesini bekleyen bir adam ansızın kör olur. Ancak karanlıklara değil, bem...
-40%

Körlük

ISBN:9786052980811
Kağıt:1. Hamur
Kapak:Karton
Özel Fiyat 23,40 ₺ Regular Price 39,00 ₺
  ( 24 Saat İçinde Kargoda )
%40 İndirim
TamAdres Yorumladı
“Tam anlamıyla insan gibi yaşayamıyorsak, en azından tam anlamıyla hayvan gibi yaşamamak için elimizden geleni yapalım.”

1998 Nobel Edebiyat Ödülü'ne değer görülen Portekizli yazar Jose Saramago, Körlük adlı romanında, bir salgın sebebiyle görme yetisini kaybederek bembeyaz bir boşluğa gömülen insanların başından geçenleri anlatıyor. Kentin dışına taşarak tüm ülkeye yayılan körlük, insanın da vahşi ve hayvani yanını görmemize vesile oluyor. Saramago, okurları beklenmedik bir felaket karşısında toplumun nasıl çöktüğünün sarsıcı öyküsünü takip etmeye çağırıyor.
Açıklama

Adı bilinmeyen bir ülkenin adı bilinmeyen bir kentinde, arabasının direksiyonunda trafik ışığının yeşile dönmesini bekleyen bir adam ansızın kör olur. Ancak karanlıklara değil, bembeyaz bir boşluğa gömülür. Arkasından, körlük salgını bütün kente, hatta bütün ülkeye yayılır. Ne yönetim kalır ülkede, ne de düzen; bütün körler karantinaya alınır. Hayal bile edilemeyecek bir kaos, pislik, açlık ve zorbalık hüküm sürmektedir artık. Yaşam durmuştur, insanların tek çabası, ne pahasına olursa olsun hayatta kalmaktır. Roman, kentteki akıl hastanesinde karantinaya alınan, oradan kurtulunca da birbirinden ayrılmayan, biri çocuk yedi kişiye odaklanır. Aralarında, bütün kentte gözleri gören tek kişi olan ve gruptakilere rehberlik eden bir kadın da vardır. Bu yedi kişi, cehenneme dönen bu kentte, hayatta kalabilmek için inanılmaz bir mücadele verir. Saramago’nun müthiş bir gözlem gücüyle betimlediği bu kaotik dünya, insanın karanlık yüzünün simgesi.

Körlük, ürkütücü bir roman, beklenmedik bir felaketi yaşayan bir toplumun nasıl çöktüğünün, nasıl bencilleştiğinin ve değer yargılarını yitirdiğinin hikayesi.

Konusunun ürkütücülüğüne rağmen olağanüstü bir şiirsellikle anlatılmış bu unutulmaz roman, usta yazarın belki de en etkileyici yapıtı.

Yazar
Yayınevi Kırmızı Kedi
Barkod 9786052980811
Cilt Durumu Ciltsiz
Kağıt Türü 1. Hamur
Kapak Türü Karton
Yayın Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 336
Basım Tarihi Mayıs 2017
Kaçıncı Baskı 24.Baskı
Son Basım Tarihi Ekim 2020
Ebat 13,5 X 21,5
Çevirmen Işık Ergüden
Yorumlar

Okurlarımız Bunları da Beğendi