-%30
Bugün 111 kisi bu ürünü görüntüledi

Kızıl Veba

Puan:
1. Hamur
Kapak: Karton
15,40 ₺ 22,00 ₺

24 Saat İçinde Kargoda

120 TL ve üzeri standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!


Kategoriler

Puanınız

3 madde

Göster sayfa başı
 1. Yorumlayan : Gönderilme
  jack london güzelliklerinden biri daha
 2. Yorumlayan : Gönderilme
  Anlatım sürükleyici, sinema havası gibi
 3. Yorumlayan : Gönderilme
  Pandemi zamanında okumak ilginçti, güzel tespitler var. Akıcı ve sürükleyici

3 madde

Göster sayfa başı

Jack London’ın 1912 yılında The London Magazine’de tefrika halinde yayımlanan romanı Kızıl Veba, modern edebiyatın ilk post- apokaliptik metinlerinden biri kabul edilir. London romanında, 2013’te patlak veren dünya çapında bir salgının insan ırkının neredeyse tamamını yeryüzünden sildiği, ilkel yaşamın geri döndüğü, gerçekleşmesi son derece muhtemel bir “yeni” dünya tasavvur eder. Salgın sürecinde izolasyonun önemini, nüfus yoğunluğunun, özellikle de dünya nüfusunun salgınlardaki rolünü, insanların son derece kritik durumlarda kapıldığı bencilliği, kolektivizm ve bireyciliğin karşı karşıya gelişini, biliminsanlarının özverisini son derece gerçekçi biçimde işler.

Bundan 108 yıl önce, şu an deneyimlemekte olduğumuz meselelere kitabında yer veren London’ın yazdıkları şimdierde, seyircisi değil bizzat aktörü olduğumuz en derin krizin öngörülemez, diğer bir deyişle “siyah kuğu” vakası olmadığını, insan merkezli yaklaşımların dünyayı anlamamıza yetmediğini kanıtlar nitelikte. Bu bağlamda Kızıl Veba yazıldığı tarihten bir yüzyıl sonra, farklı bir bakış açısıyla yeniden okunmayı hak ediyor.

 • Ürün Kodu: A.218902
 • Yazar:
 • Yayınevi: Can Yayınları
 • Barkod: 9789750745966
 • Cilt Durumu: Ciltsiz
 • Kağıt Türü: 1. Hamur
 • Kapak Türü: Karton
 • Yayın Dili: Türkçe
 • Sayfa Sayısı: 80
 • Basım Tarihi: Eylül 2020
 • Kaçıncı Baskı: 6.Baskı
 • Son Basım Tarihi: Mayıs 2022

Kızıl Veba Kitabı

Jack London’ın 1912 yılında The London Magazine’de tefrika edilerek yayımlanan romanı Kızıl Veba, modern edebiyatının ilk post-apokaliptik metinlerinden biri olarak kabul ediliyor. Beyaz Diş kitabıyla büyük beğeni toplayan Jack London Kızıl Veba romanında insanlığın ilkel ve vahşi yaşamına geri dönülebilir ve yalnızca güçlünün ayakta kalabileceği bir dünya düzeni oluşturmuştur.

Yazar, 2013 yılında patlak veren dünya çapındaki bir salgının insan ırkının neredeyse tamamını yeryüzünden sildiği, ilkel hayatın geri döndüğü ve gerçekleşmesi son derece muhtemel yeni bir dünya tasavvur etmiştir. Salgın döneminde izole yaşamanın önemi, nüfusun yoğunluğu, insanların bu kritik durumlardaki bencilliği, dünya nüfusunun salgınlardaki rolü, bireyselciliğin ve kolektivizmin karşı karşıya kalması, bilim insanlarının özverisi son derece gerçekçi ve başarılı bir şekilde aktarılmıştır.

Şuan yaşadığımız olaylara, tam 100 yıl önce kitabında yer veren Jack London’ın Kızıl Veba kitabının seyircisi değil bizzat aktörüyüz. Yaşanan pandemi süreci dolayısıyla farklı bir bakış açısıyla Kızıl Veba kitabının yeniden okunması gerekiyor.

Yazarın Martin Eden, Uçurum İnsanları başta olmak üzere tüm kitaplarına uygun fiyat seçenekleriyle tamadres üzerinden erişebilirsiniz.

Kızıl Veba kitabını satın almak isteyenler kitabının konusu, özetini oldukça merak ediyor. Kısaca kitabın içeriğine değinelim.


Kızıl Veba Kitabının Konusu ve Kısa Özeti


New York’ta başlayan Kırmızı Veba, salgına yakalananların tüm vücuduna yayılarak saatler içinde kişileri öldürüyordu. Kısa sürede tüm dünyaya yayılmıştır. Modern dünyanın ortadan kaybolmasıyla Dede Smith ve üniversite arkadaşları kimya okuluna sığınır. 400 kişi sığındıkları kimya okulunda da veba onları bulur ve yalnızca Dede Smith hayatta kalır.

Dede Smith, üç yıl yalnız yaşadıktan sonra salgından kurtulan diğer insanlarla karşılaşır ve on yirmi kişilik grupları halinde yaşayan insanlarla beraber yaşamaya başlar. İlkel hayata geri dönmek, yiyecek bulmak ve hayatta kalmak ana hedefleri olmuştur.

Eski ve medeni dünyayı hatırlayan yalnızca Proseför James Howard Smith’tir. Dede Smith’in tek amacı da gelecek neslin yeni ve medeni bir dünya yaratmasını istemesidir.

Böylece ‘’ Kızıl Veba neyi anlatıyor? ‘’ sorusunun cevabını vermiş olduk.


Yazarın Diğer Kitapları
Okurlarımız Bunları da Beğendi