Karanlığın Yüreği

Conrad Karanlığın Yüreği’nde 1890 yılında Kongo’da yaşadığı, onu derinden sarsan deneyimi anlatır. Bugün bir modernizm klasiği olarak anılan yapıtın “kahramanı” Kurtz’un ölürken “D...
-35%

Karanlığın Yüreği

ISBN:9786257070324
Kağıt:1. Hamur
Kapak:Karton
Özel Fiyat 6,50 ₺ Regular Price 10,00 ₺
  ( 24 Saat İçinde Kargoda )
Sadece 1 adet kaldı
%35 İndirim
TamAdres Yorumladı
Joseph Conrad, 20. yüzyılın en önemli romanlarından kabul edilen bu muhteşem eserinde, emperyalizmin ve sömürgeciliğin yol açtığı yıkımı çarpıcı bir şekilde ele alıyor. Yıllarını gemilerde geçirmiş yazarın Kongo’ya yaptığı bir yolculuktan esinlenerek kaleme aldığı Karanlığın Yüreği'nde, fildişi ticareti yapan Avrupalı bir şirketin Afrika’da yaşayan insanlara uyguladığı zulüm anlatılıyor. Karanlığın Yüreği, beyazın siyah üzerinde kurduğu acımasız tahakkümü gözler önüne seren ölümsüz bir eser.
Açıklama

Conrad Karanlığın Yüreği’nde 1890 yılında Kongo’da yaşadığı, onu derinden sarsan deneyimi anlatır. Bugün bir modernizm klasiği olarak anılan yapıtın “kahramanı” Kurtz’un ölürken “Dehşet! Dehşet!” diye haykırışı, yolculuğuna büyük umutlarla başlayan yazarın bu ülkede yaşadığı hayal kırıklığı ve psikolojik sarsıntıyı yansıtır. Bütün büyük edebiyat yapıtları gibi Karanlığın Yüreği de zamanla yaratıcısının yazmaya niyetlendiği metnin ötesine geçmiştir. 1899’da yayımlanan novella yazıldığı dönemin ürünü olmasına ve Avrupalıların Afrika’daki emperyalist sömürüsünü anlatmasına karşın, kuşaklar boyu süren ve günümüze dek uzanan tartışmaları esinlemiştir. Metni bugün hâlâ canlı tutan bu tartışmalar, modernizmin benliği keşfi, yeni anlatım biçimleri arayışı, sömürgeciliğin mirası, toplumsal cinsiyetin inşası, emperyalizmin ve modernleşmenin ekolojik sonuçları vb. etrafında sürüp gider. Sömürgeciliğin hem sömüren hem de sömürülen açısından yıkıcı etkisi üzerinde durduğu gerekçesiyle genellikle övülürken, bazı postkolonyal Afrikalı yazarlar tarafından da “ırkçı” olarak nitelenen Karanlığın Yüreği, en çok tartışılan modern edebi metinlerden biridir.

Yazar Joseph Conrad
Yayınevi İş Bankası Kültür Yayınları
Barkod 9786257070324
Orijinal Adı Heart Of Darkness
Cilt Durumu Ciltsiz
Kağıt Türü 1. Hamur
Kapak Türü Karton
Yayın Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 136
Basım Tarihi Temmuz 2020
Kaçıncı Baskı 1.Baskı
Son Basım Tarihi Temmuz 2020
Ebat 12,5 X 20,5
Çevirmen Bülent O. Doğan
Yorumlar